Tap Tap to Zoom
Unfortunately TruGlo Rifle Scopes TG8504TLN is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you're looking around for a fantastic price for the TruGlo Rifle Scopes TG8504TLN, then you have come to the right spot. Manufactured utilizing some of the best accessible materials and construction, these Rifle Scopes through the product experts at TruGlo can last an unbelievably long time. TruGlo has been committed to delivering top end products for countless years, and the TruGlo Rifle Scopes TG8504TLN is the evidence of that dedication to their customer base. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you depart along with the ideal item for your needs, and the TruGlo Rifle Scopes TG8504TLN is amongst the numerous items which our company is enthusiastic to have the capacity to provide our buyers. And because you won't be billed for delivering on orders placed of $49 or more, there has not ever really been a significantly better moment to select the incredible TruGlo Rifle Scopes TG8504TLN. For a good way to be certain that you're utilizing some of the most useful products out there, buy the TruGlo Rifle Scopes TG8504TLN.![]()
TRUGLO INC Tactical Scope With Rings - Specifically designed for tactical applications with a choice of dual color reticle illumination, or just black Mil-Dot reticle. This enables the user to determine the distance of objects of a known size. The reticle is also useful for providing quick trajectory and wind drift aiming reference. The model with the illuminated reticle has a adjustable rheostat for brightness control. Also featuring Weaver-style rings, rubber eye guard, waterproof, fog-proof, and nitrogen gas-filled. They have a generous 4" eye relief and the lense are fully coated for maximum brightness, clarity and contrast
| Mfg Item Num: | Â TG8504TLN |
| Supplier SKU: | Â 72311 |
| Category: | Â OPTICS - SCOPES |
| Adj Size: | Â 1/4 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | Â 4x |
| Objective: | Â 32mm |
| Field of View: | Â 22.5 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 4" |
| Tube Diameter: | Â 1" |
| Length: | Â 9.8" |
| Weight: | Â 13.1oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Illuminated Mil Dot |