Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG8542TF-TG-TG8542TF
MPN: TG-TG8542TF
UPC: 788130028032
The TruGlo TX6 4-24x50mm Rifel Scope, 30mm, First Focal Plane was created to be the best product for anyone looking for a high quality selection. Developed utilizing some of the very most strong and long lasting materials around, these Rifle Scopes via TruGlo offers you an item which will give you numerous years of dependability. TruGlo has been devoted to delivering high quality products for countless years, and the TruGlo TX6 4-24x50mm Rifel Scope, 30mm, First Focal Plane is the evidence of that dedication to their customer base. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you receive the most suitable product for all of your preferences, and showcasing the TruGlo TX6 4-24x50mm Rifel Scope, 30mm, First Focal Plane is something that we're pleased to do. Because we will not charge for delivery on purchases of $49 or higher, there may never be a better chance to choose the outstanding TruGlo TX6 4-24x50mm Rifel Scope, 30mm, First Focal Plane. For a good way to ensure that you are operating with some of the best equipment, choose the TruGlo TX6 4-24x50mm Rifel Scope, 30mm, First Focal Plane.![]()
The TRUGLO Tx6 Rifle Scope features a 6x zoom system with a 1/10 mil adjustments. The multi-position quick zoom lever helps you switch between short and long range at a moments notice. The first focal plane reticle lets you keep your same hold overs no matter what power you have your reticle at. The TX6 FFP features a mechanical zero-stop, illuminated MRAD reticle, and MRAD target turrets. Includes a neoprene cover and sunshade.
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 4 - 24 x |
| Reticle: | All Purpose Tactical Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.22 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.7500 in, 10.75 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Included Accessories: | Lens Cap, Rings |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |