Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG-TG8539BIB
MPN: TG8539BIB
UPC: 788130025529
The TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB was developed to function as the best product for any person trying to find an exceptional choice. Designed utilizing some of the best attainable substances and engineering, these Rifle Scopes through the product specialists at TruGlo will last you an unbelievably long time. TruGlo has been committed to supplying quality products for many years, and the TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB is the proof of that dedication to their consumer base. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure that you leave with the perfect product for all of your needs, and the TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB is amongst the various products that we have been very proud to offer our clientele. And because we will not charge for shipping on purchases of $49 or higher, there may never be a significantly better moment to purchase the remarkable TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB. For an awesome way to be certain that you're using the services of some of the very best which the industry offers, choose the TruGlo Intercept Rifle Scope 3-9x42mm Illuminated BDC Reticle One Inch Tube Matte Black Finish TG8539BIB.![]()
Designed to meet the demands of practical hunters INTERCEPT? offers a bright image generous eye relief and an illuminated glass-etched reticle for optimum clarity and contrast. With the choice of a precise duplex reticle or an MOA-based bullet drop-compensating reticle INTERCEPT provides options for all hunting styles. Aggressively machined grip surfaces covered turrets and an included neoprene scope cover are designed for practical and effective use when operating conditions are less than ideal.Glass-etched reticle can be used without illumination (black crosshairs) Water resistant / Fogproof / Nitrogen gas-filled Specially formulated multi-coating provides maximum brightness clarity and contrast Aggressive grip machining on control surfaces (zoom ring and turret caps) for easy use with winter gloves Protective caps cover fingertip-adjustable windage and elevation turrets Covered hunting turrets with indexing zero One-screw turret dial design to easily slip the dial back to zero after making an adjustment Rubber-coated speed-focus eyepiece Generous eye relief (3.75 - 4.10 inches) Durable scratch-resistant non-reflective matte finish Neoprene scope cover included Lifetime Limited Warranty
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated BDC |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 4.6 - 14 mm |
| Finish: | Matte Black |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Battery Type: | CR2032 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Included Accessories: | Neoprene Scope Cover |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |