Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG-TG85043XB
MPN: TG85043XB
UPC: 788130024720
The TruGlo Buckline 4x32mm Rifle Scope, Duplex Reticle was developed to function as the best product for anyone in need of an exceptional option. Manufactured utilizing some of the very best attainable substances and construction, these unique Rifle Scopes through the product experts at TruGlo can last you an unbelievably lengthy time. TruGlo has been focused on supplying quality goods for countless years, and the TruGlo Buckline 4x32mm Rifle Scope, Duplex Reticle is the proof of that persistence for their customer base. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you purchase the best product for all of your specifications, and presenting the TruGlo Buckline 4x32mm Rifle Scope, Duplex Reticle is something that we're delighted to do. And furthermore, as you will not be billed for shipping on orders of $49 or higher, there has not ever been a better opportunity to buy the extraordinary TruGlo Buckline 4x32mm Rifle Scope, Duplex Reticle. For a great way to ensure that you are working with some of the finest equipment, buy the TruGlo Buckline 4x32mm Rifle Scope, Duplex Reticle.![]()
The BUCKLINE series is designed for hunters in pursuit of whitetail hogs and other medium to large game. Offering practicality and and affordable price point to accompany the features deer hunters know and trust.Water-resistant/fog-proof nitrogen gas-filled Fully-coated lenses provide maximum brightness clarity and contrast Removable lens caps included Coin-style windage and elevation adjustment under screw-down caps Generous eye relief Durable leaf-spring for windage and elevation adjustments Durable scratch-resistant non-reflective matte finish Bullet Drop Compensating reticle for calculating holdover at longer ranges One-piece tube made of aircraft quality aluminum
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Exit Pupil: | 8 mm |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |