Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG-TG853932B
MPN: TG-853932B
UPC: 788130014509
If you're browsing for a fantastic deal on the TruGlo TruShot 3-9x32mm Rifle Scope, then you have showed up at the right location. These Rifle Scopes through the expert product experts at TruGlo are designed by using dependable and reliable materials, as a way to provide you with a product that is going to be useful for countless years. TruGlo has been committed to delivering top end goods for a long time, and the TruGlo TruShot 3-9x32mm Rifle Scope is the verification of that dedication to their consumer platform. Right here at Night-Optics, our job is to ensure you leave along with the ideal item for your needs, and the TruGlo TruShot 3-9x32mm Rifle Scope is amongst the numerous products that our company is happy to be able to provide our consumers. And since we will not bill for shipment on orders placed of $49 or higher, there could never be a more suitable chance to buy the exceptional TruGlo TruShot 3-9x32mm Rifle Scope. For a fantastic way to make sure you are using some of the most useful products obtainable, purchase the TruGlo TruShot 3-9x32mm Rifle Scope.![]()
TRUGLO INC Trushot Scope Series - The Trushot Scope Series is waterproof, fog-proof, and nitrogen gas-filled. It also has a duplex reticle, generous eye relief, fully-coated lenses for maximum brightness, clarity and contrast. It also features rubber eye-guard removable lens caps, coin-style windage and elevation adjustment under screw down caps, durable leaf spring for windage and elevation adjustments, a one piece tube made of aircraft quality aluminum, and durable, scratch-resistant, non-reflective matte finish
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Duplex |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 11.52 - 42.94 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.35 - 3.94 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 10.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 11.5 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Range: | 0.25 MOA |
| Magnification Type: | Variable |
| Gun Type: | Rifle |