Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG8531TF-TG-TG8531TF
MPN: TG-TG8531TF
UPC: 788130028025
If you are shopping for a great deal on the TruGlo TX6 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane, then you've showed up at the absolute correct spot. Developed utilizing some of the very most sturdy and long lasting substances around, these Rifle Scopes from TruGlo offers you an item which will give you many years of stability. TruGlo has been devoted to delivering top end goods for many years, and the TruGlo TX6 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is the verification of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart along with the ideally suited product for your requirements, and the TruGlo TX6 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is one of the many items which we're happy to be able to offer our buyers. Because we won't charge for delivery on orders placed of $49 or more, there may not be a more rewarding moment to pick the exceptional TruGlo TX6 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a good way to be sure that you are operating with some of the finest equipment, choose the TruGlo TX6 3-18x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
The TRUGLO Tx6 Rifle Scope features a 6x zoom system with a 1/10 mil adjustments. The multi-position quick zoom lever helps you switch between short and long range at a moments notice. The first focal plane reticle lets you keep your same hold overs no matter what power you have your reticle at. The TX6 FFP features a mechanical zero-stop, illuminated MRAD reticle, and MRAD target turrets. Includes a neoprene cover and sunshade.
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 3.5 - 18 x |
| Reticle: | All Purpose Tactical Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Finish: | Matte |
| Color: | Black |
| Weight: | 22.22 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Length: | 10.7500 in, 10.75 in |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Included Accessories: | Lens Cap, Rings |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Rifle |