Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX
If you are seeking for an amazing bargain for the TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX, then you have turned up at the right location. Designed using some of the very best available components and construction, these Rifle Scopes through the product specialists at TruGlo will last you an exceptionally long time. For a very long time, TruGlo has been generating quality products, and the TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX is verification of their dedication to making certain you've got the products you'll need to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal task to ensure that you leave with the perfect product for all of your expectations, and the TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX is amongst the many items that we are very proud to supply our customers. And since you won't be billed for shipping and delivery on orders of $49 or higher, there has not ever really been a more suitable opportunity to select the extraordinary TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX. For a good way to be sure that you are working with some of the most effective gear, buy the TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX.![]()
- Extended eye relief. Waterproof, fogproof, nitrogen gas filled. Shock resistant to 1000g. See-thru flip up lens caps, optical quality all weather. Rubber coated, speed focus eye piece. Durable leaf spring for windage and elevation adjustments. Multi-coated lenses provide maximum brightness, clarity and contrast even in the poorest of light conditions. Lifetime limited warranty
Specifications for TruGlo Maxus XLE Scopes TG8539BHX:
| Mfg Item Num: | TG8539BHX |
| Supplier SKU: | 56907 |
| Category: | OPTICS - SCOPES |
| Adj Size: | .25 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | 3-9x |
| Objective: | 44mm |
| Field of View: | 12.0/35.2ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | 4.75"-5.5" |
| Tube Diameter: | 1" |
| Length: | 12.7" |
| Weight: | 15.8 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Reticle: | Duplex |






























































