Tap Tap to Zoom
Code: TU-RS-TG-TG8504BT
MPN: TG8504BT
UPC: 788130012925
If you're searching for a great price for the TruGlo Xtreme 4X32 Compact Tactical Rifle Scope, TG8504BT, then you've turned up at the ideal spot. Made utilizing some of the most useful accessible substances and construction, these unique Rifle Scopes from the product specialists at TruGlo will last an unbelievably long time. For a number of years, TruGlo has been helping to make high end merchandise, and the TruGlo Xtreme 4X32 Compact Tactical Rifle Scope, TG8504BT is proof of their persistence for ensuring that you have the products you'll need to thrive in almost any situation. Here at Night-Optics, our job is to make sure you leave along with the ideally suited item for your needs, and the TruGlo Xtreme 4X32 Compact Tactical Rifle Scope, TG8504BT is amongst the many items which we are excited to be able to offer our consumers. Because we will not charge for delivery on orders placed of $49 or more, there may not be a significantly better moment to buy the exceptional TruGlo Xtreme 4X32 Compact Tactical Rifle Scope, TG8504BT. For a fantastic way to make certain you are functioning with some of the most effective gear, purchase the TruGlo Xtreme 4X32 Compact Tactical Rifle Scope, TG8504BT.![]()
TRUGLO INC Scope With Rings - Specifically designed for tactical applications with a black Mil-Dot reticle, which enables the user to determine the distance of objects of a known size. The reticle is also useful for providing quick trajectory and wind drift aiming reference. The model with the illuminated reticle has a adjustable rheostat for brightness control. Also featuring Weaver-style rings, rubber eye guard, waterproof, fog-proof, and nitrogen gas-filled. They have a generous 4" eye relief and the lense are fully coated for maximum brightness, clarity and contrast
| Manufacturer: | TruGlo |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Magnification: | 4 x |
| Reticle: | Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 22.3 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 5.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.9 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 9.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Magnification Type: | Fixed |
| Gun Type: | Rifle |