Tap Tap to Zoom
Unfortunately TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle TG8541BXB Rifle Scope is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be searching for an amazing deal for the TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle TG8541BXB Rifle Scope, then you've found yourself in the right spot. Manufactured using some of the most useful accessible components and design, these unique Rifle Scopes through the product professionals at TruGlo can last you an incredibly long time. For a quite a while, TruGlo has been generating quality products, and the TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle TG8541BXB Rifle Scope is verification of their dedication to ensuring that you have the items you'll want to flourish in virtually any situation. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you depart with the perfect item for all your needs, and the TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle TG8541BXB Rifle Scope is one of the many products which our company is very proud to supply our shoppers. And because we will not charge for shipping on orders placed of $49 or higher, there may never be a significantly better time to buy the remarkable TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle TG8541BXB Rifle Scope. For a good way to ensure you are using some of the most useful solutions out there, buy the TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle TG8541BXB Rifle Scope.![]()
TruGlo 4-16x50 Tru-Brite Illuminated BDC Reticle Rifle Scope, Matte Black TG8541BXB will be the scope that will help you take home a trophy of a lifetime. This scope will be the one that will make the ultimate story to be told around the camp fire. The 50mm objective lens with special multicoat layers on this Rifle Scope from TruGlo provides a superior crisp image in low light conditions that, combined with the Illuminated Red/Green Bullet Drop Compensator reticle, will help you make shots right on target time and time again. The 1 inch aircraft grade aluminum tube assures ruggedness. The TruGlo 4-16x55mm Tru-Brite BDC Reticle Rifle Scope with Illumination is waterproof, nitrogen gas-sealed, and shock proof - making it reliable in inclement weather and rough terrain. NOTE: Picture may differ from what is received.
| Magnification: | 4-16x |
| Objective Lens: | 50 mm |
| Reticle: | Illuminated Bullet Drop Compensator |
| Reticle Colors: | Red/Green/Black |
| Field of View: | 7.5-30 ft at 100 yards |
| Tube Diameter: | 1" |
| Length: | 13.78" |
| Weight: | 18.9 oz |
| Finish: | Matte Black |
| Clock Adjustments: | .25 MOA at 100 yards |