Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
- Additional Features:
- Prominar XD Lenses
- Included Accessories:
- Carry Case, Lens Covers, Neck Strap
Code: KW-BI-KWBD2XD2-BD-II-32-8-XD
MPN: BD II 32-8 XD
UPC: 879110002187
Product Info for Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars
The Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars was made to function as the ideally suited product for anyone looking for an outstanding option. Developed utilizing some of the most extremely sturdy and long lasting materials available, these Binoculars through Kowa will provide you with an item which will give you years of stability. Kowa has been developing high-quality merchandise for a number of years, and the Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars is their particular way of revealing how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our job is to ensure you depart along with the ideally suited item to meet your needs, and the Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars is amongst the many products that our company is excited to be able to provide our customers. And furthermore, as we won't bill for delivery on purchases of $49 or more, there may not be a more suitable chance to choose the outstanding Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars. For a great way to make certain you are operating with some of the most effective equipment, buy the Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars.![]()
Experience superior optical performance at an incredible value with these 8x32 wide field of view (FOV) binoculars. These Binoculars feature Kowa XD (eXtra-low dispersion) lenses and a Schmidt-Pechan prism system with high-reflectivity coatings that combine to deliver exceptionally bright and crisp images with virtually no chromatic aberration, allowing you to clearly spot targets on the hunting grounds even in low-light conditions. All-surface optical multi-coatings further enhance image brightness and color definition to help you spot camouflaged prey in the foliage.
These Kowa BD II 32-8XD Wide-Angle Bincoulars are housed in a rugged, lightweight magnesium alloy body for the perfect balance of durability and comfort while carrying. KR lens coatings keeps lenses free from dirt and residues, and fingerprints and oils can easily be removed with proper cleaning techniques. Plus, you'll get fogproof and waterproof performance for use in harsh weather conditions. Eyeglass wearers will also appreciate the twist-up eyecups that offer a customized level of eye relief. Pick up these 8x32 compact binoculars to observe nature with true colors and vivid clarity.
Specifications for Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Wide-Angle Binoculars:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Eye Relief: | 16.5 mm |
| Field of View, Linear: | 462 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 8.8 degrees |
| Optical Coating: | KR Coating |
| Close Focus: | 4.25 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 4.6 in |
| Weight: | 18.5 oz |
| Finish: | Rubber armoring |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Prominar XD Lenses |
| Included Accessories: | Neck Strap, Lens Covers, Carry Case |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Kowa BD II XD 8x32mm Wide-Angle Waterproof Binoculars:
- Wide Field of View and Impressive Close Focus
- Fluorite-Rich XD Lenses with KR Coating to Repel Dirt and Fluid
- Magnesium Alloy Body
- Lightweight and Compact Design
- Limited Lifetime Warranty
Package Contents:
- Kowa BD II XD 8x32mm Roof Prism Binocular
- Carry Case
- Neck Strap
- Rainguard
- Objective Lens Cover