Tap Tap to Zoom
Show with deals only:
If you are shopping for an amazing offer on the Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular, then you have found yourself in the right place. These Binoculars from the expert product experts at Steiner are made using dependable and reliable materials, in order to supply you with a product that will be powerful for quite some time. Steiner has been generating superior quality merchandise for a number of years, and the Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular is their manner of showing you just how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the most suitable product for all your needs, and the Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular is among the countless items which our company is proud to offer our consumers. And furthermore, as you will not be billed for shipping and delivery on orders placed of $49 or greater, there has never been an even better time to buy the incredible Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular. For a great way to make certain you are functioning with some of the best gear, buy the Steiner Tactical T1042 10x42 Roof Prism Binocular.![]()
Steiner T42 Tactical 10x42 Binoculars can survive anything with its features, ergonomics, rugged reliability and visual excellence that are unsurpassed anywhere. This binocular manufactured by the experts at Steiner possesses a reputation for tactical-worthy performance, toughness and dependability. The Steiner T42 Tactical 10x42 Binocular puts you closer to the action, with a wide field of view that provides greater situational awareness. Fully multi-coated lenses provide crisp, bright images and little eye fatigue. Whether on border surveillance, patrol car optics, and tactical ops, Steiner T42 Surveillance 10x42mm Binoculars will serve you well.
| Manufacturer: | Steiner |
| Color: | Charcoal |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Exit Pupil: | 4.2 mm |
| Field of View, Linear: | 317 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | High Definition |
| Binoculars Focus System: | Fast Close Focus |
| Twilight Factor: | 20.5 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 6 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/- 4 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 26.7 oz |
| Finish: | NBR Long Life Rubber Armoring |
| Package Type: | Box |
| Additional Features: | Lightweight & Streamlined |
| Included Accessories: | Rain Guard, Objective Covers, Cleaning Cloth, Shoulder Strap, Case, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
| Size Class: | Standard |
| Zoom: | No |
| Size: | Full Size |