1 of 3 images
ACCU-TAC G2 Spike Feet
2 of 3 images
ACCU-TAC G2 Spike Feet
3 of 3 images
ACCU-TAC G2 Spike Feet
Tap Tap to Zoom
- Color:
- Flat Black
- Length:
- 0.625 in
- Weight:
- 1.7 oz
- Finish:
- Black Oxide
- Fabric/Material:
- Aluminum Alloy, Steel Hardware
Code: 2B1-B0A-ACL10SS-LRS-0200
MPN: LRS-0200
UPC: 858520006077
List: $44.00Save $2.20
$41.80
Product Info for ACCU-TAC G2 Spike Feet
The Accu-Tac steel spikes are the perfect accessory for your bipod. They provide aggressive traction on dirt or any soft surfaces. They are CNC machined and black oxide treated. The replacement spikes have a simple screw on design that allows you to quickly change from rubber feet to steel spikes in seconds!
If you own any of the following Accu-Tac bipods, or any models currently offered on Accu-Tac website you will need the G2 Spikes: BR-4 G2 Bipod, FD Bipods, SR-5 G2 Bipod, Spec Bipods,PC Bipods, WB Bipods, FC G2 Bipods, HD-50 Bipod, LP-50 Bipod.
Specifications for ACCU-TAC G2 Spike Feet:
| Manufacturer: | ACCU-TAC |
| Color: | Flat Black |
| Length: | 0.625 in |
| Weight: | 1.7 oz |
| Finish: | Black Oxide |
| Fabric/Material: | Steel Hardware, Aluminum Alloy |
| Country of Origin: | USA |
| Width: | 0.625 in |
| Height: | 1.75 in |
| Size: | Small |
Features of ACCU-TAC Spike Feet, G2
- G2 Spiked feet are for the following Accu-Tac bipods: HD-50, FC-10, FC-4 G2, FC-5 G2, WB-5, WB-4, PC-5, PC-4, LR-10, LR-10 QD, LR-10 G2, SR-5 G2, BR-4 G2, all Arca model bipods
Package Contents:
- ACCU-TAC G2 Spike Feet