Tap Tap to Zoom
- Lateral Tilt:
- 360 degrees
- Bipod Leg Material:
- Aluminum
- Height Range:
- 9 - 36 in
- Bipod Footprint Range:
- 65 in
- Height:
- 36 in
- Weight:
- 36 oz
- Finish:
- Anodized Aluminum
- Color:
- Black
Code: 3JN-B0-SXDC5T-114160-BLK
MPN: 114160-BLK
UPC: 990482710637
Product Info for MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod
The MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod was made in order to be the ideal item for anyone trying to find an outstanding choice. These Bipods through the skilled product experts at MDT are designed by using heavy duty and dependable resources, in order to provide you with a product that will be effective for countless years. MDT has been making superior quality merchandise for a very long time, and the MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod is their way of revealing exactly how much they care. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave with the ideal item to meet your requirements, and the MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod is one of the many products which we have been happy to have the ability to offer our customers. And because you won't be billed for delivering on transactions of $49 or more, there's never been a significantly better chance to select the unbelievable MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod. For a good way to ensure that you are working with some of the best gear, purchase the MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod.![]()
Built for speed and precision under the clock, the CKYE-POD GEN3 Triple-Pull is your go-to for PRS and match work. Compact, rigid, and lightning-fast to deploy, its made for shooters who dont waste time between positions. Every surface, spring, and button was redesigned for smoother operation, tighter lock-up, and zero distractions when the stage starts. Stainless steel pins, precision machined anodized aluminum, spiked feet, and an overall ultra-rugged build will withstand extensive wear and tear in the toughest conditions. No rattle, minimal play, no slipping, just a solid platform that you can rely on.
Specifications for MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod:
| Manufacturer: | MDT |
| Lateral Tilt: | 360 degrees |
| Bipod Leg Material: | Aluminum |
| Height Range: | 9 - 36 in |
| Bipod Footprint Range: | 65 in |
| Fabric/Material: | Anodized Aluminum |
| Height: | 36 in |
| Weight: | 36 oz |
| Finish: | Anodized Aluminum |
| Color: | Black |
Features of MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod
- Legs lock in collapsed position
- Toolless cant tension adjustment
- Up to 360 of Cant
- Machined Tactile texturing
- Single-handed Adjustments
- Spiked feet that grip any terrain
- Large tactile buttons and knobs
- Quick Adjustable ARCA/PIC Head
Package Contents:
- MDT CKYE-POD Gen 3 Triple Pull Bipod