Tap Tap to Zoom
- Color:
- FDE
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: SD9-BI-SG01-SOZ6WP12
MPN: SOZ6WP12
UPC: 798681664948
Product Info for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
The SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular was made in order to function as the best product for anybody in need of an exceptional choice. Manufactured utilizing some of the best attainable materials and engineering, these unique Binoculars from the product experts at SIG SAUER can last you an unbelievably lengthy time. SIG SAUER has been devoted to delivering high end products for a long time, and the SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular is the verification of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to ensure that you leave with the best item for all of your expectations, and the SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular is amongst the many products that our company is proud to provide our clientele. And because you won't be charged for delivering on purchases of $49 or higher, there has not ever really been a more suitable moment to select the incredible SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular. To have an awesome method to verify that you are using the services of some of the best that the community provides, choose the SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular.![]()
The SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular should be a staple in every pack! From hunters looking to spot their prey quickly and easily to hikers that need a better view of their surroundings while climbing through rough terrain and everyone in between, the ZULU6 is the perfect companion. These Binoculars provide excellent magnification and clarity to help you easily scout out the area regardless of weather or environmental conditions. Grab the SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular today to take your adventures up a notch!
Specifications for SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | FDE |
| Magnification: | 12 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Schmidt-Pechan |
| Image Stabilizer: | Yes |
| Eye Relief: | 17 mm |
| Exit Pupil: | 3.5 mm |
| Optical Coating: | Spectracoat |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 8.2 m |
| Diopter Adjustment Range: | -3 - 3 dpt |
| Weather Resistance: | Yes, Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | IPX-4 |
| Length: | 7.08 in |
| Weight: | 21.5 oz |
| Finish: | Rubberized |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.72 in |
| Overall Length: | 7.08 in |
Features of SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- The Optical Image Stabilization in both modes electronically cancels out shaking and vibration.
- HDX-Glass to enhance light transmission, resolution, and definition afield
- User selectable modes
- Scan Mode is designed specifically for scanning and griding terrain
- Target Mode is designed specifically for locking in on wild game & targets
Package Contents:
- SIG SAUER ZULU6 HDX OIS 12x42mm Schmidt-Pechan Prism Binocular
- Carrying Bag
- Strap