Tap Tap to Zoom
- Measurement System:
- Imperial, Meters, Metric, Yards
- Color:
- Black
- Battery Quantity:
- 1
Code: LU-RF-RX5000-184681
MPN: 184681
UPC: 030317039318
Buy Together and Save
Product Info for Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders
If you're shopping for a great offer on the Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders, then you've found yourself in the absolute appropriate location. Established utilizing some of the most strong and long lasting materials around, these Range Finders from Leupold will present you with a product that will give a great deal of dependability. Leupold has been making high-quality merchandise for a very long time, and the Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders is their particular manner of showing you exactly how much they are concerned. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you obtain the best product for your needs, and featuring the Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders is a thing that we are delighted to do. Because you benefit from free of charge on shipping and delivery on transactions of $49 or more, there has never been an improved time to pick the astounding Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders. For an awesome way to make sure you are working with some of the very best that the industry offers, choose the Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders.![]()
Elevate your hunt with the RX-5000 TBR/W rangefinder. This cutting-edge device seamlessly connects to the Leupold Control App, allowing you to adjust its settings, customize display options, and take accurate ranges, all with a few quick taps on your mobile phone. But the real selling point of the RX-5000 is its pinning feature. Thanks to its GPS technology and our Long Range mode, you can now easily drop pins on a variety of digital mapping systems from over three miles away.
Specifications for Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders:
| Manufacturer: | Leupold |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Magnification: | 8 x |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Weather Resistance: | Fog Resistant, Shock Resistant, Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 5000 yds |
| Weight: | 9.7 oz |
| Measurement System: | Meters, Yards, Imperial, Metric |
| Length: | 4.4 in |
| Color: | Black |
| Battery Type: | CR123 |
| Battery Quantity: | 1 |
| Rangefinder Application: | Shooting, Hunting |
| Package Type: | Box |
Features of Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders
- 8x magnification
- High light transmission red OLED display
- +/- 1/2 yard accuracy to 125 yards
- Last Target mode
- Built-in inclinometer
- True Ballistic Range with Wind (TBR/W) technology
- Ballistic compensation system to 800 yards - Wind hold outputs
- Aluminum Housing
- Three Reticle Options
- Waterproof
Package Contents:
- Leupold RX-5000 TBR/W Rangefinders