Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Condition:
- New
- Package Type:
- Box
Code: VX-BI-VVRPB1-V202
MPN: V202
UPC: 875874009080
Product Info for Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular
The Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular was created in order to function as the ideal item for anyone trying to find an outstanding choice. Established utilizing some of the very most strong and dependable substances around, these Binoculars by Vortex will present you with an item which will give you many years of consistency. Vortex has been generating superior quality products for a number of years, and the Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular is their particular means of demonstrating just how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our personal task to ensure you depart with the most suitable item for all of your specifications, and the Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular is one of the numerous products which we are very proud to provide our consumers. Also, since you will get no cost on shipping on orders of $49 or over, there's rarely ever been a more rewarding opportunity to purchase the amazing Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular. For a fantastic way to make certain you are working with some of the best gear, choose the Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular.![]()
Get clear, unobstructed views using this Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular. These Binoculars by Vortex feature HD lens elements and XR fully multi-coated lenses for bright sight pictures that offer impressive resolution and color fidelity. Each Vortex Viper HD 10x50mm Phase Corrected Binocular also has ArmorTek coatings on the lenses which protects them from scratches, dirt and oil. The non-slip rubber armor grip can be grasped even in rainy conditions while offering ample protection for the precious internal components. Pick up a Vortex Viper HD 10x50 Waterproof Binocular to observe the world around you in clarity and comfort.
Specifications for Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Vortex |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 346 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 22.4 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 75 mm |
| Close Focus: | 9.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | -2.5 - 2.5 dpt |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 9.5 in |
| Weight: | 28.4 oz |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Rubber Armor |
| Condition: | New |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Objective Lens Type: | Fully Multi-Coated |
| Fogproof: | Yes |
| Eyepiece Lens Material: | Glass |
| Objective Lens Material: | Glass |
| Shockproof: | Yes |
| Height: | 6.5 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Minimum Focus Distance: | 9.5 ft |
Features of Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular
- HD Optical System. Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- XR Lens Coatings. Premium anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide superior light transmission for exceptional clarity and low-light performance.
- Dielectric Prism Coatings. Multi-layer prism coatings provide bright, clear, color-accurate images.
- Phase Correction. Coating on roof prism enhances resolution and contrast.
- ArmorTek. Ultra-hard, scratch-resistant coating protects exterior lenses from scratches, oil and dirt.
- Rubber Armor. Provides a secure, non-slip grip, and durable external protection.
- Argon Gas Purged. Gas purged and O-ring sealed for superior fogproof and waterproof performance in the most extreme conditions.
- Waterproof. O-ring seals prevent moisture, dust and debris from penetrating the binocular for reliable performance in all environments.
- Fogproof. Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof. Rugged construction withstands recoil and impact.
- Tripod Adaptable. Allowing use on a tripod or car window mount. Tripod adapter may be required.
Package Contents:
- Vortex Viper HD 10x50 Roof Prism Binocular
- Rainguard Eyepiece Cover
- Tethered objective lens covers
- Comfort neck strap
- GlassPak Binocular Harness
