Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-L451844RS-WU9111
MPN: WU9111
Intended to be a superb item for almost any individual, we're sure you will appreciate the Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the professional product specialists at Wulf Optics are designed using long lasting and dependable materials, as a way to provide you with product which will be powerful for many years. For a number of years, Wulf Optics has been generating top of the range merchandise, and the Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is verification of their persistence for ensuring that you have the items you'll want to thrive in almost any circumstance. Here at Night-Optics, our obligation is to ensure you leave with the ideally suited item to meet your needs, and the Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is amongst the numerous items that we have been delighted to be able to offer our customers. Because we won't charge for shipping on orders of $49 or over, there could never be a more suitable chance to choose the remarkable Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane. For a good way to make certain you are working with some of the highest quality equipment, buy the Wulf Optics Lightning 4.5-18x44mm Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane.![]()
If youre looking for a lightweight, mid magnification Rifle Scope with side focus down to Air Rifle ranges, the WULF Lightning ticks all the boxes.
The 4.5-18x44 comes with a lightweight 1-inch tube, a non-illuminated second focal plane half mildot reticle and 0.1MRAD tactical locking turrets.
The Lightning provides Hunters and Target Shooters with the perfect companion for their Air, Rimfire or Centerfire Rifle.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 44 mm |
| Magnification: | 4.5 - 18 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Eye Relief: | 3.5 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 21.4 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Gun Type: | Rifle |