Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-QFSC-WU9105
MPN: WU9105
If you are seeking for a fantastic deal on the Wulf Optics Hurricane 6.5-25x50 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane, then you have found yourself in the right location. Manufactured using some of the very best accessible substances and construction, these Rifle Scopes from the product professionals at Wulf Optics can last you an exceptionally long time. Wulf Optics has been developing high quality merchandise for a very long time, and the Wulf Optics Hurricane 6.5-25x50 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is their means of revealing just how much they are concerned. Right here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to make sure you depart with the most suitable item for all of your needs, and the Wulf Optics Hurricane 6.5-25x50 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is amongst the many products that we have been proud to provide our customers. And because we won't bill for shipping on orders of $49 or over, there may never be a more rewarding moment to purchase the exceptional Wulf Optics Hurricane 6.5-25x50 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. For a good way to make sure you are utilizing some of the best solutions out there, buy the Wulf Optics Hurricane 6.5-25x50 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
The WULF Hurricane series of Rifle Scopes have been designed from the ground up to fit the needs of both Centrefire and Air Rifle shooters.
Broken down into two-second focal plane magnification ranges - 4.5-18x and 6.5-25x - that are equipped with robust 30mm tubes, tactical locking turrets, illuminated half mildot reticles with matching 0.1MRAD click values, and side focus down to 10 meters.
The WULF Hurricane series of optics are aggressively priced providing feature-rich models designed for multi-discipline use.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6.5 - 25 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Blue, Red |
| Eye Relief: | 89 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 735 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |