Tap Tap to Zoom
Code: VX-RS-NBG1-VPR-21001
MPN: VPR-21001
UPC: 843829136914
Meant to be regarded as a superb item for almost anybody, we're certain you'll love the Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane . Formulated using some of the very most sturdy and long lasting materials available, these Rifle Scopes from Vortex can provide a product that will give years of stability. For a quite a while, Vortex has been making quality merchandise, and the Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is evidence of their dedication to ensuring that you possess the items you'll need to thrive in virtually any situation. Right here at Night-Optics, our responsibility is to make sure you leave along with the ideal item for your needs, and the Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane is one of the many items that we are happy to have the ability to provide our buyers. Since you won't be billed for shipping and delivery on orders placed of $49 or greater, there's not ever been an even better opportunity to buy the extraordinary Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane. To have an awesome way to verify that you are working with some of the best that the trade is offering, purchase the Vortex Viper HD 2-10x42 Rifle Scope, 30mm Tube, Second Focal Plane.![]()
When success rides on the perfect shot, rely on the exceptional versatility and optical performance of Viper HD. From big game to predators, theres a proven model for every hunting application. Each member of the Viper HD family delivers outstanding image clarity, resolution, and sharpness to ensure your target comes into view with sharp detail. Viper HD also boasts enhanced features for unmatched accuracy at extended ranges while also excelling in the low light of dawn and dusk when game is most active.
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Magnification: | 2 - 10 x |
| Reticle: | Dead-Hold BDC MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Field of View, Linear: | 61.6 - 11.9 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 16.75 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 100 yds |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Width: | 3.75 in |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Adjustment Range: | 25 MOA |
| Height: | 4.5 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Type: | Rifle |