Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-FB3950RS-WU9108
MPN: WU9108
Intended to be a great product for pretty much anybody, we're confident you'll appreciate the Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane . These Rifle Scopes from the skilled product experts at Wulf Optics are made working with dependable and reliable components, in order to provide you with a product which will be effective for many years. Wulf Optics has been committed to delivering high end products for many years, and the Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane is the verification of that persistence for their customer platform. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure that you get the most suitable product for your preferences, and exhibiting the Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane is something that we're pleased to do. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there could never be a significantly better moment to buy the outstanding Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane. To have an awesome method to verify that you are using the services of some of the very best that the community can offer, purchase the Wulf Optics Fireball 3-9x50mm Rifle Scope, 1 in Tube, Second Focal Plane.![]()
If you are looking for a partnership for your Air Rifle or Rimfire, the Fireball range from WULF has you covered.
These quality entry-level optics come with a 1-inch tube, an adjustable objective down to at least 10 yards (30ft), a second focal plane half mil-dot reticle and fully multi-coated crystal lenses that provide the shooter with some of the best optics available at this price point.
Included with this scope is a set of high height 1" 9-11mm dovetail mounts.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 3 - 9 x |
| Reticle: | Illuminated Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 3.4 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 15.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Gun Type: | Rifle |