Tap Tap to Zoom
Code: VX-RS-RR1-VEN-1601
MPN: VEN-1601
UPC: 843829136006
Manufactured to be regarded as a superb item for almost any person, we are certain you will appreciate the Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope . These Rifle Scopes through the skilled product specialists at Vortex are designed by using heavy duty and efficient materials, as a way to provide you with product which is going to be beneficial for countless years. Vortex has been generating high quality products for a number of years, and the Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope is their particular approach to showing you how much they care. Right here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to ensure that you receive the best product for all your specifications, and presenting the Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope is one thing that we're pleased to do. And because you won't be charged for shipping and delivery on orders placed of $49 or more, there's not ever been a significantly better time to purchase the incredible Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope. For a fantastic way to be sure that you are functioning with some of the most effective gear, choose the Vortex Venom 1-6x24 SFP AR-BDC3 30mm Tube LPVO Riflescope.![]()
Speed, reliability, and downrange accuracy combine in a hardworking LPVO built for entry-level carbine users. The Venom 1-6x24 SFP delivers true 1x-6x magnification and an AR-BDC3 reticle for accurate short- to mid-range target engagements.
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 6 x |
| Reticle: | AR-BDC3 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Exit Pupil: | 4 - 24 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 20.2 - 126 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 19.5 oz |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Length: | 10.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Adjustment Range: | 140 MOA |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Rifle |