Tap Tap to Zoom
Code: 5NR-RS-JR5S-WU9101
MPN: WU9101
Buy Together and Save
If you're shopping for a great bargain on the Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane, then you've come to the absolute appropriate place. Designed utilizing some of the best attainable components and design, these Rifle Scopes from the product professionals at Wulf Optics can last an incredibly long time. Wulf Optics has been focused on delivering high quality goods for many years, and the Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is the proof of that persistence for their consumer platform. At Night-Optics, we make it our personalized responsibility to ensure that you depart with the most suitable product for all your needs, and the Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane is amongst the various items which we have been proud to provide our customers. And furthermore, as we won't bill for shipping on purchases of $49 or more, there may not be a significantly better moment to buy the exceptional Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane. For a fantastic way to ensure you are using some of the greatest products obtainable, choose the Wulf Optics Fireball 4-12x50 AO Rifle Scope, 1in Tube, Second Focal Plane.![]()
If you are looking for a partnership for your Air Rifle or Rimfire, the Fireball range from WULF has you covered.
Split into 3 magnification ranges starting at a 2-7x32 and headed by a 4-12x50, these quality entry-level optics come with a 1-inch tube, an adjustable objective down to at least 10 meters, a second focal plane half mil-dot reticle and fully multi-coated crystal lenses that provide the shooter with some of the best optics available at this price point.
Included with this scope is a set of high height 1'' dovetail mounts.
| Manufacturer: | Wulf Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 4 - 12 x |
| Reticle: | Half Mil-Dot |
| Tube Diameter: | 1 in |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Eye Relief: | 95 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 535 g |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Condition: | New |