Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
Code: KW-BI-YFII1-YF-II-30-6
MPN: YF II 30-6
UPC: 879110002231
Product Info for Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular
If you're looking around for a great deal on the Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular, then you have turned up at the ideal spot. Formulated utilizing some of the most extremely heavy duty and dependable substances around, these Binoculars by Kowa offers you something that will give numerous years of stability. Kowa has been generating superior quality products for a very long time, and the Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular is their very own manner of demonstrating just how much they care. At Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideal item to meet your requirements, and the Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular is one of the many items which we're happy to be able to offer our customers. Because we will not bill for shipping on purchases of $49 or more, there may not be a significantly better time to pick the outstanding Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular. For a fantastic way to be certain that you're using some of the best products obtainable, choose the Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular.![]()
The YF II Series represents the perfect balance between retro design and modern functionality. A traditional porro-prism design and a low power magnification are the perfect combination, producing an extremely wide field of view. This feature allows the user to observe comfortably for long periods of time and quickly locate subjects. The YF II Series are 100% waterproof and feature a tough and tactile rubber armoured shell. All optical components in the YF II Series are manufactured from high quality Japanese eco-glass and all surfaces are fully multi-coated. These coatings ensure that light transmission, colour definition, brightness and contrast are always performing at a maximum. The binoculars produce clear and vivid images with natural colour and contrast. The YF II series are particularly easy to use and are perfect for the young or old. The ideal choice for nature, astronomy, hiking, festivals and many outdoor activities.
Specifications for Kowa YF II 6x30mm Porro Prism Binocular:
| Manufacturer: | Kowa |
| Color: | Green |
| Magnification: | 6 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Prism System: | Porro |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 20 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 140 m at 1000 m |
| Field of View, Angle: | 8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 13.4 |
| Interpupillary Distance: | 50 - 70 mm |
| Close Focus: | 5 m |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.3 in |
| Weight: | 16.5 oz |
| Finish: | Rubber |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 4.5 in |
| Height: | 1.9 in |
Features of Kowa YF II 6x30mm Porro Binocular
- Waterproof and dry nitrogen filled
- Ergonomic and lightweight
- Fully multi-coated optics
- KR protective coating
- Easy to use and superb value
Package Contents:
- Kowa YF II 6x30mm Porro Binocular
- High Quality Case
- Padded Shoulder Strap
- Rain Guard
- Lens Caps