Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-HSONN37-38010
MPN: 38010
UPC: 5054492380107
Product Info for Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars
The Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars was created to be the ideally suited product for anyone in need of a top quality selection. Made utilizing some of the very best attainable components and engineering, these Binoculars through the product specialists at Hawke Sport Optics will last you an incredibly long time. Hawke Sport Optics has been devoted to delivering high end products for countless years, and the Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars is the proof of that dedication to their customer platform. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the perfect item for all your expectations, and the Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars is among the numerous products which we are very proud to provide our clients. And because we won't charge for shipment on orders of $49 or higher, there could not be a significantly better time to choose the exceptional Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars. For a fantastic way to be certain that you're utilizing some of the greatest products out there, choose the Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars.![]()
Using a superior optical system, the Frontier HD X produces stunning color retention, crisp definition and excellent light transmission.
Specifications for Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 426 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 8.1 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 55 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 5.5 in |
| Weight: | 692 g |
| Finish: | Rubber |
| Fabric/Material: | Magnesium Alloy Chassis |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Fogproof: | Yes |
| Zoom: | No |
| Case: | Yes |
Features of Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Dielectric coatings designed to increase light reflectivity
- Fully multi-coated optics produce sharp images
- Focus knob with 1.5 turn - close focus 6.6 ft
- High resolution phase corrected BAK-4 porro prisms
- Water repellent coating on objective lens
- Lightweight rubber coated magnesium alloy chassis
- Stay-on lens covers for maximum lens protection
- Replaceable twist-up eyecups with position stops
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Frontier HD X 8x42mm Roof Prism Binoculars
- Carry Case
- Neck Strap
- Harness Adaptors
- Lens Covers