Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-VH8RPB-34210
MPN: 34210
UPC: 5054492342105
If you're browsing for a fantastic deal for the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular, then you have found yourself in the right spot. These Binoculars through the professional product specialists at Hawke Sport Optics are made using heavy duty and efficient materials, to be able to provide you with a product that will be powerful for quite some time. Hawke Sport Optics has been developing superior quality merchandise for a number of years, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular is their way of demonstrating how much they care. Here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you depart with the perfect product for all your needs, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular is one of the numerous products that we are proud to offer our clients. And also, since you benefit from free of charge on shipping on transactions of $49 and up, there's never been an improved moment to purchase the remarkable Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular. For a fantastic way to make sure you are using some of the most useful products available, buy the Hawke Sport Optics Vantage HD 8x26mm Roof Prism Binocular.![]()
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.13 in |
| Field of View, Linear: | 356 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.8 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 2.8 in |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weight: | 10.1 oz |
| Width: | 3.6 - 4.3 in |