Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-VH1RPB-34211
MPN: 34211
UPC: 5054492342112
The Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular was developed to be the ideal product for anybody in need of an exceptional choice. These Binoculars through the skilled product experts at Hawke Sport Optics are made by using dependable and reliable resources, as a way to provide you with a product which will be useful for many years. Hawke Sport Optics has been making top quality merchandise for a number of years, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular is their very own way of demonstrating exactly how much they are concerned. At Night-Optics, our job is to ensure you leave along with the ideal product to meet your needs, and the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular is amongst the many products that our company is happy to have the capacity to provide our buyers. And because you will not be billed for shipping on transactions of $49 or higher, there has never really been an even better opportunity to buy the extraordinary Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular. For a fantastic way to make certain you are operating with some of the best gear, purchase the Hawke Sport Optics Vantage HD 10x26 Roof Prism Binocular.![]()
Phase corrected BAK-4 roof prisms Fully multi-coated optical system Twist-up eye cups 1/4 inch - 20 UNC tripod mounting thread Supplied with case, lens covers and neck strap Nitrogen purged waterproof and fog proof Hawke warranty
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.1 in |
| Field of View, Linear: | 293 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 2.2 - 2.8 in |
| Close Focus: | 11.5 ft |
| Weight: | 9.5 oz |
| Width: | 3.6 - 4.3 in |