Tap Tap to Zoom
- Color:
- Green
- Package Type:
- Box
Code: 67-BI-50FULFB-34126
MPN: 34126
UPC: 5054492341269
Product Info for Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
If you're browsing for a great price for the Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars, then you've showed up at the right location. These Binoculars from the professional product professionals at Hawke Sport Optics are designed working with heavy duty and dependable resources, as a way to provide you with a product which will be effective for many years. For a quite a while, Hawke Sport Optics has been helping to make high end goods, and the Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars is verification of their dedication to making sure that you possess the products you'll want to thrive in virtually any circumstance. At Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you depart with the perfect item for all your specifications, and the Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars is amongst the various products which we are very proud to supply our clientele. And also, since you benefit from no cost on shipment on orders of $49 or more, there's never been a better time to buy the astounding Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars. For a good way to make sure you are using some of the most useful solutions out there, choose the Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars.![]()
Built from a polycarbonate body with rubber armor, Vantage 10x50mm binoculars are lightweight and reliable.
Specifications for Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars:
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Image Stabilizer: | No |
| Eye Relief: | 18 mm |
| Exit Pupil: | 5 mm |
| Field of View, Linear: | 294 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 5.6 degrees |
| Optical Coating: | Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Interpupillary Distance: | 61 - 74 mm |
| Close Focus: | 8.2 ft |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 6.6 in |
| Weight: | 25.5 oz |
| Finish: | Matte |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Hawke Sport Optics Vantage 10x50 Fully Multi-Coated Binoculars
- Close focus from 6.6-8.2 ft
- Fully coated optical system
- Twist-up eye cups with position stops for eye relief
- BAK-4 roof prisms
Package Contents:
- Hawke Sport Optics Vantage 10x50mm Fully Multi-Coated Roof Prism Binoculars
- Lens covers
- cleaning cloth
- carry case