Tap Tap to Zoom
Code: 67-BI-FEX1RPB-38403
MPN: 38403
UPC: 5054492384037
If you're shopping for a fantastic offer on the Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular, then you have found yourself in the absolute appropriate spot. Developed by using several of the most durable and dependable substances in existence, these Binoculars through Hawke Sport Optics will provide you with something that gives you numerous years of consistency. Hawke Sport Optics has been generating top quality products for a number of years, and the Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular is their approach to revealing how much they care. Right here at Night-Optics, we make it our personal obligation to ensure that you leave with the perfect product for all of your specifications, and the Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular is one of the numerous products that we have been proud to supply our clientele. Since you won't be billed for shipping on purchases of $49 or greater, there has not ever been a better opportunity to select the incredible Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular. For an awesome solution to verify that you are dealing with some of the very best that the community offers, choose the Hawke Sport Optics Frontier ED X 10x25mm Roof Prism Binocular.![]()
Designed for those who want top-tier performance in a pocket-sized design, the Frontier ED X delivers impressive clarity and color, wherever your adventures take you.
With Extra-low Dispersion (ED) glass, Fully Multi-Coated optics, and Dielectric prism mirror coatings, youll experience bright, sharp images and exceptional light transmission. A double-hinge body makes them ultra-compact small enough to fit in your jacket pocket while the durable magnesium alloy chassis keeps them lightweight yet tough.
These binoculars also feature twist-up eyecups, a waterproof and fog-proof build, and come supplied with a case, neck strap and lens covers. Whether youre travelling light or just want serious performance in a smaller format, the Frontier ED X binoculars are ready for the challenge.
| Manufacturer: | Hawke Sport Optics |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 25 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK-4 |
| Eye Relief: | 0.6 in |
| Exit Pupil: | 0.1 in |
| Field of View, Linear: | 347 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 6.6 degrees |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Interpupillary Distance: | 1.4 - 2.9 in |
| Close Focus: | 6.6 ft |
| Weight: | 10.9 oz |
| Width: | 2.7 - 4.2 in |