Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 500 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White/Infrared
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15, M4
Code: 5LM-FLW-OBS1DA2-0002
MPN: 0002
UPC: 860005375905
Product Info for ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light
If you're looking around for an amazing price for the ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light, then you have come to the ideal spot. Developed using several of the most sturdy and long lasting materials in existence, these Weapon Lights by ZeroBlindSpot provides you with a product that will give numerous years of reliability. ZeroBlindSpot has been making superior quality merchandise for a number of years, and the ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light is their approach to demonstrating exactly how much they care. At Night-Optics, our obligation is to ensure you depart with the ideal product for your needs, and the ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light is one of the many items which we're happy to have the capacity to offer our buyers. And because we won't bill for shipment on purchases of $49 or more, there may never be a more suitable opportunity to buy the exceptional ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light. For a great way to make certain you are operating with some of the highest quality gear, purchase the ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light.![]()
The Dash Two is hands down the most revolutionary tactical light on the market. It takes the technological and ergonomic innovations achieved during the development of the 0BS-1, and adds infrared capability for operators who run night vision. Providing M4/AR15 tactical shooters with unmatched operational utility, the ZeroBlindSpot 0BS-2 eliminates barrel and suppressor shadow, snag hazard, and balance issues
Specifications for ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light:
| Manufacturer: | ZeroBlindSpot |
| Light Output: | 500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White/Infrared |
| Color: | Black |
| Gun Model: | M4, AR-15 |
| Beam Distance: | 25 - 150 m |
| Switch Type: | Bilateral |
| Length: | 3.5 in |
| Weight: | 7.6 oz |
| Battery Life: | 3 - 6 hours |
| Weather Resistance: | Yes |
| Package Type: | Box |
| Gun Type: | Rifle |
| Mount Type: | M-LOK |
Features of ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light
- Superior light throw in both IR and white modes
- Biilateral switches require positive activation in order to prevent light ADs
- Continuous and momentary operation modes
- 6-hr run time on IR and 3-hrs on white, provided by two USB-C rechargeable 18650 li-ion protected cell batteries
- Sized to fit standard M-LOK / URG-I rail
- Never buy batteries again
- No need for a tape switch, cord, or attachments
- Ships with M-LOK hardware and a 2m charging cord
- Truly a game-changer that gives the tactical shooter a clear advantage in situational awareness.
Package Contents:
- ZeroBlindSpot 0BS-2 IR + White Rechargeable LED Weapon Light
- M-LOK Mounting Hardware (2x Screws 2x T-Nuts)
- 2m USB-C Charging Cord