Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 1500 lumens
- Battery Type:
- Lithium Ion
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- SIG Sauer P320
- Condition:
- New
Code: SQ-FLW-JIK1Q-69501
MPN: 69501
UPC: 080926695016
Product Info for Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
If you are looking for an amazing bargain on the Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light, then you have found yourself in the right spot. Developed using several of the most extremely strong and dependable substances available, these Weapon Lights by Streamlight will provide you with a product that gives you numerous years of stability. Streamlight has been focused on providing high end goods for a long time, and the Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light is the evidence of that persistence for their client platform. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you purchase the most suitable product for all of your requirements, and exhibiting the Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light is something that we're happy to do. Because you won't be charged for delivering on orders placed of $49 or higher, there has never been an even better chance to select the extraordinary Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light. For a great way to make sure you are using some of the most useful solutions out there, purchase the Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light.![]()
The TLR-1 HL-X USB provides a 1,500 lumen peripheral beam. Features a front loading battery compartment for rapid battery replacement. Includes high and extended high paddle switches to suit your shooting style.
Specifications for Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 1500 lumens |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | SIG Sauer P320 |
| Beam Distance: | 283 m |
| Housing/Frame Material: | Aircraft Aluminum |
| Weapon Mount Type: | Picatinny |
| Length: | 3.45 in |
| Weight: | 5.19 oz |
| Rechargeability: | Rechargeable |
| Battery Life: | 1 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Aluminum |
| Battery Quantity: | 2 |
| Condition: | New |
| Gun Type: | Handgun, Universal |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
Features of Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
- Rail clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of the muzzle
- Securely fits a broad range of guns
- Ambidextrous momentary/steady on/off switch
- Durable anodized machined aircraft aluminum construction
- Multi-fuel operation; accepts (2) SL-B9 Li-Ion rechargeable batteries or (2) CR123A batteries
- IPX7 waterproof to 1 meter for 30 minutes
Package Contents:
- Streamlight TLR-1 HL-X USB Multi-Fuel High Lumen Rail-Mounted Tactical Light
- Streamlight SL-B9 Li-Ion 850mAh USB-C rechargeable batteries
- Rail locating keys for GLOCK-style Picatinny Beretta 90TWO S&W 99 S&W TSW and SIG SAUER P320