1 of 5 images
TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mount, Black, TRO30MMOSR
2 of 5 images
TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mount, Black, TRO30MMOSR
3 of 5 images
TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mount, Black, TRO30MMOSR
4 of 5 images
TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mount, Black, TRO30MMOSR
5 of 5 images
TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mount, Black, TRO30MMOSR
Tap Tap to Zoom
In Stock
2 Models AvailableCondition
All
Condition Details
All
Condition Quality
All
Search
List: $24.99Save 70%
$7.50
List: $24.99Save 49%
$12.70
Product Info for TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mounts
Outfit your AR-15 with the offset mount from TRYBE Optics. This mount allows you to mount anything with a 30mm tube 28mm (1.1 inches) from the center of your picatinny rail. The center of the ring 23mm above the top of the picatinny rail. This is made from 6061 T6 Aluminum and will last for years! JOIN. THE. TRYBE!
Specifications for TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mounts:
| Manufacturer: | TRYBE Optics |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Color: | Black |
| Height: | 23 mm |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Offset: | 28 mm |
| Gun Make: | AR Platform |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Ring Height: | 23 mm |
| Gun Type: | Rifle |
| Quantity: | 1 |
| Gun Model: | AR-15 |
Package Contents:
- TRYBE Optics 30mm Offset Ring Mounts
