Tap Tap to Zoom
Product Info for Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options
Should you be looking for a great price on the Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options, then you've showed up at the right location. These Weapon Lights through the professional product experts at Streamlight are fashioned by using long lasting and dependable materials, to be able to supply you with a product which is going to be beneficial for quite some time. Streamlight has been devoted to providing quality products for a long time, and the Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options is the proof of that dedication to their client base. At Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideal item for your needs, and the Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options is one of the numerous items that our company is excited to have the capacity to provide our customers. And because you won't be billed for delivering on orders of $49 or more, there has never been a better moment to purchase the unbelievable Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options. To have an awesome solution to make sure you are using the services of some of the best which the community has to offer, purchase the Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options.![]()
Equip the compact Streamlight TLR-7X Flex Tactical Weapon Light to project a bright beam of white light during nighttime operations. These Weapon Lights developed by Streamlight have customized high or low switches that you can set to best suit your shooting style, and the "safe off" feature ensures you don't accidentally activate your device. This Streamlight TLR-7X Flex 500 Lumen Tactical Weapon Light sports a snag-free low-profile design, and there is a strobe function that can disorient threats in the field. Enhance your tactical utility with this small yet powerful Streamlight TLR-7X Gun Light w/ Rear Switch Options.
Specifications for Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options:
| Manufacturer: | Streamlight |
| Light Output: | 500 lumens, 5000 candela |
| Bulb Type: | LED |
| Battery Type: | SL-B9, CR123A |
| Beam Color: | White |
| Gun Model: | Universal |
| Beam Distance: | 140 m |
| Diameter: | 1.18 in |
| Length: | 2.58 in |
| Weight: | 6.4 oz |
| Battery Life: | 1.5 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Finish: | Anodized |
| Lens Material: | Borofloat High Temperature Glass |
| Battery Quantity: | 1 |
| Gun Type: | Pistol |
| Attachment Type: | Clamp |
| Fabric/Material: | 6000 Series Machined Aircraft Aluminum |
Features of Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options:
- Multi-fuel capability — powered by either one (1) CR123A or one (1) Streamlight SL-B9 lithium-ion rechargeable battery pack
- The integrated rail clamp is designed to rapidly attach/detach from the side of the weapon, providing smooth installation and removal without having to put your hands in front of the muzzle
- Customizable rear paddle switches, momentary and constant on operation, and a programmable strobe mode offer additional versatility for many tactical applications
- Custom TIR optic produces a concentrated beam with optimum peripheral illumination
- IPX7 waterproof to 1m for 30 minutes
- 6000 Series machined aircraft aluminum construction
- Rail grip clamp system securely attaches/detaches quickly and safely with no tools and without putting your hands in front of muzzle, Securely fits a broad range of full-sized and compact guns
- Safe off feature prevents accidental activation; saves batteries
- Customizable ambidextrous rear high and low paddle switches.
Package Contents:
- Streamlight TLR-7X Flex LED Tactical Weapon Light w/Rear Switch Options
- (1) CR123A lithium battery
- Key Kit
- High and Low Rear Paddle Switches
