Tap Tap to Zoom
Product No Longer Available
Unfortunately Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20 is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20
Fabricated to be a superb item for pretty much any person, we're sure you will enjoy the Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20 . These Binoculars through the expert product specialists at Torrey Pines Logic are made by using heavy duty and reliable materials, to be able to supply you with a product which will be beneficial for quite some time. For a very long time, Torrey Pines Logic has been making high end products, and the Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20 is proof of their persistence for making certain you've got the items you will need to succeed in virtually any circumstance. Here at Night-Optics, we make it our personalized task to ensure you depart with the best product for all your specifications, and the Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20 is one of the numerous items that our company is extremely pleased to offer our clients. And furthermore, as you won't be billed for shipping and delivery on orders of $49 or more, there has never really been a better opportunity to discover the unbelievable Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20. To have an impressive solution to verify that you are using the services of some of the very best which the community provides, purchase the Torrey Pines Logic Binoculars LightSpeed 2 Unit Kit B20.![]()
The Torrey Pines Logic LightSpeed B20 Unit is the latest generation of the optical communication system, incorporating the latest technology in a handheld optics scopes. Binoculars Kit B 20 from Torrey Pines Logic is built on the award-winning Geovid 8x56 BRF binocular platform by Leica. The eye-safe InfraRed LED used by B-20 allows non-visible communications between units at distances up to 2.5km. Using the supplied headsets, Light Speed B 20 provides full-duplex voice communication. The B20 Unit also functions as a network link to a remote computing device or to another system via USB network connection. In situations where a hardwire connection is unavailable or undesirable, Binoculars B-20 Unit is the perfect alternative to network cables.
Specifications for Torrey Pines Binocular Light Speed Unit:
| Voice Communication: | 16 - 32 - 64Kbps |
| Data Communication: | Up to 1Mbps |
| Data Interface: | USB |
| Operating Distance: | Up to 2.5km (1.56 miles) |
| Transmitter: | IR LED Class 1 |
| Optical Spectral Band: | Custom from 300nm to 2000nm |
| Field-of-View: | 6.8 degrees |
| Headset: | Any tactical/COTS |
| Size: | 153mm x 80mm x 182mm |
| Weight: | 1,230 grams |
| Mounting: | Handheld, tripod |
| Power Supply: | 3 AA batteries or 5V DC, 2.5W |
| Operating Temperature: | -20°C to +60°C |
| Storage Temperature: | -40°C to +80°C |
| Magnification: | 8X |
| Front Lens Diameter: | 56mm |
| Exit Pupil: | 7mm |
| Field-of-View: | 118 meters at 1,000 meters |
| Eye Relief: | 18.5mm |
| Close Focusing Distance: | 5.6 meters |
| Diopter Compensation: | +-3.5 diopters |
Features of Torrey Pines Logic B20 Binocular Kit:
- Most secure communication technology on the market
- LPD (Low Probability of Detection) – LPI (Low Probability of Intercept)
- Bi-directional Data, Voice, and Video
- Uses the best optical binocular system built by Leica
- 100% eye-safe IR LED communications
- Wide field-of-view
- Perfect for emergency or clandestine communications
- Handheld or tripod mounted for ease of use
- Best alternative to cables
Package Contents:
- Torrey Pines Logic Binocular Light Speed B20
- Headsets
- Power supplies
- Cables



























































