Tap Tap to Zoom
Code: CI-BI-71331
MPN: 71331
UPC: 050234713313
Intended to be a very good item for almost any person, we are positive you are going to love the Celestron Nature DX 10x32mm Roof Prism Binoculars . Manufactured utilizing some of the best attainable substances and construction, these special Binoculars from the product specialists at Celestron will last you an incredibly lengthy time. Celestron has been focused on providing high end goods for countless years, and the Celestron Nature DX 10x32mm Roof Prism Binoculars is the verification of that dedication to their consumer base. At Night-Optics, we make sure it is our personal responsibility to ensure that you depart with the perfect item for all your expectations, and the Celestron Nature DX 10x32mm Roof Prism Binoculars is one of the countless products that we have been proud to offer our customers. And furthermore, as we won't bill for delivery on transactions of $49 or higher, there could never be a significantly better moment to choose the extraordinary Celestron Nature DX 10x32mm Roof Prism Binoculars. For a good way to make certain you are operating with some of the highest quality gear, choose the Celestron Nature DX 10x32mm Roof Prism Binoculars.![]()
The Celestron Nature DX Roof Prism Binocular - 10x32mm 71331 have been designed to offer you the perfect way to enhance all of your outdoor activities. This Waterproof Binocular from the experts at Celestron you'll get the important features you're looking for, like fully multi-coated optics and BaK-4 prisms, while staying within your budget. The Celestron 10x32mm DX Outdoor Binocular can withstand harsh weather thanks to its fully waterproof housing that is purged of air and filled with dry nitrogen gas.
| Manufacturer: | Celestron |
| Color: | Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 32 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 14 mm, 0.55 in |
| Exit Pupil: | 3.2 mm |
| Field of View, Linear: | 304 ft at 1000 yds |
| Field of View, Angle: | 5.8 degrees |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Twilight Factor: | 17.88 |
| Interpupillary Distance: | 56 - 74 mm |
| Close Focus: | 6.5 ft |
| Diopter Adjustment Range: | +/-3 dpt |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Length: | 7 in |
| Weight: | 18 oz |
| Package Type: | Box |
| Included Accessories: | Carrying Case, Rainguard, Neck strap, objective lens caps, rainguard, carrying case, lens cloth, instruction manual, Objective Lens Caps, Instruction Manual, Lens Cloth, Neck Strap |
| Magnification Type: | Fixed |
| Width: | 6 in |
| Fogproof: | Yes |
| Case: | Yes |
| Brightness Index: | 10.24 |
| Nitrogen Filled: | Yes |
| Height: | 3 in |
| Armoring: | Rubber Armored |
| Tripod Adaptable: | Yes |