Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002 has been discontinued by Canon and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002
The Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002 was developed in order to function as the ideally suited item for anybody looking for a high quality option. Designed utilizing some of the best attainable substances and engineering, these Binoculars from the product specialists at Canon will last an exceptionally long time. For a number of years, Canon has been generating high-end merchandise, and the Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002 is verification of their dedication to ensuring that you have the products you'll want to succeed in almost any situation. Here at Night-Optics, our job is to make sure you leave along with the ideal product for your requirements, and the Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002 is one of the numerous items which our company is happy to be able to offer our consumers. And since you will not be billed for shipping and delivery on transactions of $49 or more, there's never really been a more suitable opportunity to discover the unbelievable Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002. To have an impressive way to verify that you are using some of the best which the community is offering, purchase the Canon 10x30 IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002.![]()
Canon 10x30 IS Image Stabilizer binoculars is both lightweight and powerful. Canon 10x30 IS delivers the benefits of Canon's refined and active image stabilization. Canon Image Stabilizer 10 x 30 has a doublet field-flattener for sharp, distortion-free images from edge-to-edge. The water-resistant rubber coating assists in 10x30 IS' secure holding. Canon Compact 10x Image stabilizer's long eye relief helps for easy viewing.
Features:
- Optical Image Stabilizer
- Super Spectra Coating
- Rounded design for holding comfort
- Doublet field flattener lens
- Closest focusing distance of 4.2 meters/13.8 ft.
Specifications:
| Type | Prism Binoculars |
| Magnification | 10x |
| Objective lens effective diameter | 30mm |
| Real field of view | 6? |
| Apparent field of view | 60? |
| Objective lens construction | 2 elements in 1 group |
| Eyepiece lens construction | 5 elements in 4 groups |
| Exit pupil diameter | 3mm |
| Eye relief | 14.5mm |
| Eye width adjustment | 55mm ~ 75mm |
| Focusing method | Manual focusing by turning the focusing knob |
| Closest focusing distance | 4.2 meters/13.8 feet |
| Image Stabilizer | Vari-Angle Prism |
| Correction angle | ?1.0? |
| Power source | 2 x AA |
| Dimensions | 150 x 127 x 70mm/5.9 x 5.0 x 2.8 in. |
| Weight | 630g/22 oz. (excluding batteries) |
In addition to Canon 10x30mm IS Compact Image Stabilized Binoculars 2897A002, make sure to check other Canon Binoculars and other Canon products offered in our store.



























































