Tap Tap to Zoom
Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes in P4 Sniper Reticle-Rangefinder-Mildot Reticles has been discontinued by VISM and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Meant to be regarded as a great product for nearly any individual, we are certain you are going to enjoy the Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes in P4 Sniper Reticle-Rangefinder-Mildot Reticles . Formulated utilizing some of the most sturdy and long lasting substances available, these Rifle Scopes from VISM will provide you with a product that will give a great deal of consistency. VISM has been developing superior quality merchandise for a number of years, and the Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes in P4 Sniper Reticle-Rangefinder-Mildot Reticles is their approach to showing you how much they care. At Night-Optics, our job is to ensure that you leave with the ideal item for your needs, and the Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes in P4 Sniper Reticle-Rangefinder-Mildot Reticles is one of the many products which our company is excited to have the ability to offer our consumers. And furthermore, as you won't be charged for shipping and delivery on orders of $49 or greater, there has not ever really been a more suitable moment to select the unbelievable Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes in P4 Sniper Reticle-Rangefinder-Mildot Reticles. For a good way to be certain that you're utilizing some of the greatest products available, purchase the Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes in P4 Sniper Reticle-Rangefinder-Mildot Reticles.![]()
Vism Vantage 6x42 Black Rifle Scopes VSFBP642G/VSFBR642G/VSFBM642G are expert engineered and has lead to the creation of some of the most advanced hunting optics to hit the market. Vantage Series Rifle Scopes incorporate the high performance features that shooters have asked for such as ultra bright optics for a crystal clear view and positive adjustments to keep your shots on target. Whether you're hunting white tail deer in the Rockies, protecting our nation's citizens from hostile threats, or competing for the gold the Vantage Series has a rifle scope that is right for you
VISM scopes push the edges of technology and reliability. We are proud to carry the full line of Rifle Scopes from VISM. Your VISM Tactical Scope will provide you with years of reliable service - every VISM Rifle Scope is backed by America's Best Warranty! We also back their VISM rifle scopes with the same 100% satisfaction guarantee that comes with every product we sell! Purchase a VISM rifle scope from us, and you'll sleep soundly knowing that your transaction is worry-free.
| Reticle: | Mil-Dot Or P4 Sniper or Rangefinder |
| Magnification: | 6X |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective Diameter: | 42 mm |
| Fov (Feet @ 100 Yards): | 18.31 |
| Eye Relief (In): | 3.18" |
| Exit Pupil (Mm): | 7.0 mm |
| Net Weight (Oz.): | 12.5 |
| Length (In): | 12.2" |
| Click Value: | 1/4 Moa |
| Exterior Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |