Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WideRange Plex MOA
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- None
- Finish:
- Matte Anodized
- Color:
- Black
- Weight:
- 2.55 lb
- Adjustment Click Value:
- 1/4 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- Non-Illuminated
- W/E Travel at 100 Yds:
- 70 MOA
Code: VX-RS-CRS6183-CFR-61802
MPN: CFR-61802
UPC: 843829146104
Product Info for Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
Fabricated to be described as a very good item for almost anyone, we are certain you will appreciate the Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane . Developed using several of the most heavy duty and long lasting resources available, these Rifle Scopes by Vortex will provide you with an item which will give numerous years of reliability. Vortex has been generating high-quality merchandise for a number of years, and the Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is their particular way of demonstrating just how much they are concerned. Here at Night-Optics, we make sure it is our personalized task to ensure that you leave with the best product for all of your specifications, and the Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane is among the numerous items which our company is extremely pleased to supply our clients. And because we won't charge for delivery on purchases of $49 or over, there may not be a better time to pick the outstanding Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane. For a good way to ensure that you are operating with some of the most effective gear, choose the Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane.![]()
Whether threading shots through dense timber or dialing in at extended range, Crossfire HD delivers sharper detail and improved light transmission, giving you the confidence to own any hunt.
Specifications for Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane:
| Manufacturer: | Vortex |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 18 x |
| Reticle: | WideRange Plex MOA |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | None |
| Finish: | Matte Anodized |
| Field of View, Linear: | 18.7 - 6 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.8 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 2.55 lb |
| Adjustment Click Value: | 1/4 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Adjustment Range: | 72 MOA |
| Magnification Type: | Variable |
| W/E Travel at 100 Yds: | 70 MOA |
Features of Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- HD Optical System - Optimized with select glass elements to deliver exceptional resolution, cut chromatic aberration, and provide outstanding color fidelity, edge-to-edge sharpness, and light transmission.
- Fully Multi-Coated Lenses - Anti-reflective coatings on all air-to-glass surfaces provide increased light transmission for greater clarity and low-light performance.
- Fast-Focus Eyepiece - Allows for quick and easy reticle focusing.
- Aircraft Grade Aluminum - Constructed from a solid block of aircraft-grade aluminum for strength and rigidity.
- Low-Glare Matte Black Anodize - Corrosion and wear resistant anodization provides low-glare matte surface and helps camouflage the shooter's position.
- Waterproof - Designed to withstand harsh weather conditions.
- Fogproof - Designed to withstand a wide range of temperatures.
- Shockproof - Designed to withstand the highest levels of recoil and impact.
Package Contents:
- Vortex Crossfire HD 6-18x50 mm 30 mm Tube Rifle Scope, Second Focal Plane
- Neoprene Cover
- 3in Sunshade
- Turret Tool
- Lens Cloth