Tap Tap to Zoom
Unfortunately Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Fabricated to be a very good product for pretty much any person, we're sure you will enjoy the Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle . These Rifle Scopes through the expert product specialists at VISM are designed using dependable and reliable resources, as a way to supply you with a product which will be effective for countless years. VISM has been developing superior quality products for a very long time, and the Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle is their approach to showing you exactly how much they are concerned. Here at Night-Optics, we ensure that it is our obligation to make sure you purchase the perfect solution for all of your requirements, and presenting the Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle is something that we are delighted to do. And also, since you will receive no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or over, there has rarely ever been a better opportunity to buy the amazing Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle. To have an impressive method to be certain that you're using the services of some of the best that the community is offering, purchase the Vism Vantage 3-9x40 Black Rifle Scopes w/ P4 Sniper Reticle.![]()
Vism Vantage 3-9x40 VSFBP3940G Black Rifle Scope with P4 Sniper Reticle is expertly engineered and has led to the creation of some of the most advanced hunting optics to hit the market. Whether you're hunting white tail deer in the Rockies, protecting our nation's citizens from hostile threats, or competing for the gold, the Vantage Series has a scope that is right for you. Vantage Series Rifle Scopes incorporate the high performance features that shooters have asked for such as ultra bright optics for a crystal clear view and positive adjustments to keep your shots on target. VISM scopes push the edges of technology and reliability. We are proud to carry the full line of Rifle Scopes from VISM. Your VISM Tactical Scope will provide you with years of reliable service - every VISM Rifle Scope is backed by America's Best Warranty! We also back their VISM rifle scopes with the same 100% satisfaction guarantee that comes with every product we sell! Purchase a VISM rifle scope from us, and you'll sleep soundly knowing that your transaction is worry-free.
| Reticle: | P4 Sniper |
| Magnification: | 3-9 |
| Tube Diameter: | 1" |
| Objective Diameter: | 40 mm |
| Fov (Feet @ 100 Yards): | 36.66-11.50 |
| Eye Relief (In): | 3.85" - 3.18" |
| Exit Pupil (Mm): | 3.3 - 4.4 mm |
| Net Weight (Oz.): | 13.1 |
| Length (In): | 13.4" |
| Click Value: | 1/4 Moa |
| Exterior Finish: | Matte Black |
| Lens Coating: | Green |