Tap Tap to Zoom
VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope has been discontinued by VISM and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Should you be looking for an amazing price for the VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope, then you have arrived at the ideal place. Formulated by using some of the very most heavy duty and dependable resources around, these Rifle Scopes through VISM will provide you with an item which will give you years of reliability. For a number of years, VISM has been generating high end goods, and the VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope is verification of their dedication to ensuring that you have the products you'll want to thrive in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure that you leave along with the ideally suited item to meet your requirements, and the VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope is one of the many products that we're excited to have the ability to provide our buyers. And since we won't bill for shipping on purchases of $49 or more, there could not be a more rewarding moment to purchase the exceptional VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope. For a fantastic way to ensure you are utilizing some of the greatest solutions obtainable, purchase the VISM Safari Series 1.5-6X42 Illum. Rifle Scope.![]()
VISM 1.5-6X42 Small Cross Reticle features high resolution glass and multi-coated optics for extraordinary performance in a wide range of conditions. This VISM Rifle Scope are water,shock and fog proof, making it perfect for outdoor use. The VISM Rifle Scope 1.5-6X42 are made of black anodized aluminum and is backed by the VISM Lifetime Limited warranty.
| MAGNIFICATION: | 1.5X - 6X |
| RETICLE: | SMALL CROSS PLEX RETICLE |
| ILLUMINATED RETICLE COLOR: | RED & GREEN |
| TUBE DIAMETER: | 30mm |
| OBJECTIVE LENS: | 42mm |
| EYE RELIEF: | 4 - 3.4 |
| EXIT PUPIL: | 28mm - 7mm |
| CLICK VALUE: | 1/4 MOA |
| LENS COATING: | GREEN |
| BODY COLOR: | BLACK ANODIZED FINISH |
| LENGTH: | 11.4" |
| WEIGHT: | 16 oz. |