Tap Tap to Zoom
Manufactured to be a very good product for almost any individual, we are certain you'll appreciate the TRYBE Optics 6-24x50mm HIPO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) . Developed using some of the most robust and dependable components available, these Rifle Scopes through TRYBE Optics will provide you with something that gives you years of stability. TRYBE Optics has been devoted to delivering top end products for a long time, and the TRYBE Optics 6-24x50mm HIPO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is the evidence of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, our obligation is to make sure you depart with the ideally suited item to meet your needs, and the TRYBE Optics 6-24x50mm HIPO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP) is one of the many items that our company is delighted to have the ability to provide our buyers. Since you benefit from no cost on shipping and delivery on orders placed of $49 or higher, there has rarely ever been a better moment to pick the amazing TRYBE Optics 6-24x50mm HIPO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP). For a good way to ensure you are utilizing some of the best products available, choose the TRYBE Optics 6-24x50mm HIPO Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane (FFP).![]()
Shocking color, clarity and resolution combined with superb multicoating means best in class optics with brilliant light transmission. Mechanical excellence defined by superb tolerance control means that our TRYBE Optics HIPO riflescopes deliver smooth magnification changes, crisp and repeatable turret adjustments, and rock-solid tracking that moves your point of impact the exact amount desired and keeps it there through vicious recoil and inadvertent abuse.
Designed for best-in-class performance without the bells and whistles that add price but not value, HIPO (HIgh POwer) riflescopes are designed for the discerning shooter that needs a robust riflescope he can count on in the field or the range. HIPO riflescopes combine tactile controls for sure grip in any environmental conditions and an attractive aesthetic that looks proud on any semiauto or bolt gun. HIPO scopes have ample mounting area and a removeable fast throw lever for quick magnification changes in tactical situations or competitions. Leave the throw lever off if desired for slick-sided carry and field use when hunting.
First Focal Plane PLR25 reticle in MOA moves point of impact ¼” at 100 yards for easy math and long-range adjustment, while simple non-illuminated PLR25 FFP reticle keeps the same relationship with your target at all magnifications for easy holdover amounts at every power. A fast-focus eyepiece and side parallax adjustment that eliminates error means a crisp reticle and sharp image focus from point blank range to infinity.
Fully and completely fog-proof, waterproof and recoil-proof. Flip up scope caps, quick-change throw lever and sunshade included.
For best-in-class value, superb optics and bomb-proof recoil resistance with unmatched quality control and go-fast looks that will compliment any rifle, choose a TRYBE HIPO riflescope and ensure the maximum accuracy potential from your firearm. Various magnification ranges and flat dark earth color are also available.
For a “welded on” strength interface between your riflescope and your AR platform, choose our TRYBE Optics BA Cantilever Non-Detachable Mount, designed for extreme use applications but right at home for any use, from a day at the range or on the hunt, to protection of life and property.
If you like what you see, click on the links below to view a wide variety of our best-in-class offerings from TRYBE Defense, TRYBE Optics, and TRYBE Tactical. TRYBE has hard-core offerings ready to augment your favorite firearm or next custom build that offer superb performance, keeping in mind your hard-earned dollar.
TRYBE Defense Gun Parts and Accessories, Gunsmithing Equipment, Personal Protective Equipment, Pistol Parts, Rifle Parts, and Triggers
TRYBE Optics Binoculars, Night Vision, Rangefinders, Red Dot Sights, Riflescopes, and Weapon-Mounted Accessories
TRYBE Tactical Apparel, Eyewear, Gun Cases, Hearing Protection, Holsters, Magazine Pouches, Plate Carriers, and Range Bags
| Manufacturer: | TRYBE Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | PLR-25 (MOA) |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2 - 8 mm |
| Illumination Color: | None |
| Field of View, Linear: | 18 - 4.5 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.9 - 3.5 in |
| Weight: | 24.7 oz, 700 g |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 - Infinity yds |
| Illumination Type: | Non-Illuminated |
| Width: | 2.24 in |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Height: | 2.57 in |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Weather Resistance: | Dustproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 60 MOA |
| Gun Type: | Rifle |