Tap Tap to Zoom
Unfortunately Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief is not listed by Night-Optics.You can also explore other items in the Red Dot Sights yourself to try and find the perfect replacement for you!
If you are seeking for an amazing deal for the Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief, then you've showed up at the right place. These Red Dot Sights from the skilled product professionals at TruGlo are made working with dependable and efficient resources, as a way to provide you with product that will be useful for countless years. TruGlo has been devoted to supplying high end products for a long time, and the Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief is the verification of that persistence for their client base. Right here at Night-Optics, we make sure it is our personal obligation to make sure you depart with the perfect product for all of your specifications, and the Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief is one of the various items that we are very proud to supply our consumers. And since you won't be billed for delivering on purchases of $49 or greater, there's never been a better moment to buy the incredible Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief. To have an impressive solution to make sure you are working with some of the very best that the industry can offer, purchase the Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief.![]()
Truglo TG8030G Grn Dot 30mm MT 5MOA Blk Unlimited Eye Relief - Ideal for shotguns, rifles, crossbows, handguns and more, Truglo Red-Dot Sights feature a wide field of view for quick, accurate target acquisition.The multi-coated lenses produce 95% more light transmission, while the anti-reflective interior eliminates stray light. The waterproof, fogproof and shock-resistant body allows high-quality optics in all weather. It has an integrated Weaver-style mounting system and comes with one 3V CR2032 battery.
| Mfg Item Num: | Â TG8030G |
| Supplier SKU: | Â 83034 |
| Category: | Â RED DOT SCOPES |
| Battery: | Â CR2032 Lithium |
| Magnification: | Â 1x |
| Objective: | Â 30mm |
| Field of View: | Â Varies w/Eye Relief |
| Eye Relief: | Â Unlimited |
| Dot Size: | Â 5 MOA |
| Tube Diameter: | Â 30mm |
| Length: | Â 3.8" |
| Weight: | Â 6.9 oz |
| Finish: | Â Black |