Tap Tap to Zoom
Product Info for SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight
Meant to be described as a superb product for almost any individual, we are sure you'll appreciate the SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight . Manufactured utilizing some of the very best attainable substances and design, these Red Dot Sights through the product specialists at SIG SAUER can last you an unbelievably lengthy time. SIG SAUER has been focused on providing top end products for countless years, and the SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight is the verification of that persistence for their consumer base. Right here at Night-Optics, we make it our obligation to ensure you obtain the most suitable solution for all your specifications, and showcasing the SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight is one thing that we're pleased to do. And because we won't bill for delivery on purchases of $49 or more, there may never be a more suitable chance to purchase the outstanding SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight. To have an awesome solution to verify that you are working with some of the best which the industry provides, purchase the SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight.![]()
Pick up the SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight for optimized 1x aiming on rifles of all models and calibers. These Red Dot Sights deliver the durability and quality you expect from SIG SAUER, ensuring you are prepared to engage all sorts of close quarters and mid-range targets. Available in both Graphite and Flat Dark Earth, you can pick the optic that best complements your rifle. The SIG SAUER Romeo7 also has 9 daytime illumination settings and 2 night vision settings, letting you tune it to match your lighting conditions perfectly. It is waterproof and fogproof and has an HDX optical coating, letting it withstand rough conditions and consistent use. The SIG SAUER Romeo7 is a great choice for everyone from first responders to civilians.
Specifications for SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight:
| Manufacturer: | SIG SAUER |
| Color: | Graphite |
| Finish: | Matte |
| Fabric/Material: | Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Objective Window Size: | 30 mm |
| Reticle: | 2 MOA Dot |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Lens Material: | Glass |
| Optical Coating: | HDX |
| Battery Type: | AA |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 40000 hours |
| Operating Temperature: | -40 - 140 Fahrenheit |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | IPX-7 |
| Water Resistant Mark: | 400 m |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 4.75 in |
| Height: | 2.6 in |
| Weight: | 12.5 oz |
| Included Accessories: | Lens Cover |
| Package Type: | Box |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Coated |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Front Sight Color: | Red |
Features of SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight:
- Low Dispersion (LD) glass lens design with high performance coatings for excellent light transmittance and zero distortion;
- 2 MOA dot is optimal for close quarters battle to mid-range target engagement;
- MOTAC (Motion Activated Illumination) powers up when it senses motion and powers down when it does not. Provides for optimum operational safety and enhanced 62, 500 hours of battery life in medium illumination setting;
- Ready to mount with a standard QD mount provided, but can be customized with vertical spacers to fit a variety of system;
- Dependable waterproof (IPX-7 rated for complete water immersion up to 1 meter) and fog-proof performance;
- Covered by the SIG SAUER Infinite Guarantee and Electronics Limited Warranty
Package Contents:
- SIG SAUER Romeo7 1x30mm Red Dot Sight