Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 5 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: TU-RD-BBBABD-TG-TG8030B
MPN: TG8030B
UPC: 788130090770
Product Info for TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight
The TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight was developed in order to be the ideally suited product for anybody in need of a high quality option. These Red Dot Sights through the professional product experts at TruGlo are designed working with long lasting and reliable materials, to be able to provide you with a product that is going to be powerful for many years. For a number of years, TruGlo has been making top of the range merchandise, and the TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight is evidence of their persistence for ensuring that you've got the products you will need to thrive in virtually any situation. Here at Night-Optics, our responsibility is to ensure you depart with the ideally suited item for your requirements, and the TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight is amongst the many products which we're excited to be able to provide our buyers. And since we will not bill for delivery on purchases of $49 or higher, there could never be a more rewarding chance to buy the exceptional TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight. For an impressive method to be certain that you're dealing with some of the best that the industry provides, select the TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight.![]()
TruGlo Red Dot Sights on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for TruGlo Red Dot Sights. We offer complete line of TruGlo Red Dot Sights. For our complete selection of products by TruGlo on sale please visit our TruGlo page. For more Red Dot Sights please visit our Red Dot Sights store section.
Specifications for TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight:
| Manufacturer: | TruGlo |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 5 MOA Dot |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Field of View, Linear: | 27 ft at 100 yds |
| Battery Type: | N 1.5V |
| Battery Quantity: | 2 |
| Weather Resistance: | Yes |
| Length: | 3.8 in |
| Weight: | 6.9 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of TruGlo TG8030B Traditional 1x 30mm 5 MOA Red Dot Sight:
- 5 MOA reticle designed for quick acquisition
- Unlimited eye relief
- Wide field of view
- Flip-up lens caps/lanyard system
- Lightweight/easy to mount
- Integrated Weaver-style mounting system
- Ideal for shotguns, handguns, rifles, muzzleloaders, airsoft guns and crossbows
Package Contents:
- TruGlo Red Dot Sights