Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan
- Reticle:
- 6 MOA
- Illumination Color:
- Red
- Quantity:
- 1
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 99-RD-AAEQD-843829145855
MPN: 843829145855
UPC: 843829145855
Product Info for Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
Intended to be regarded as a superb product for pretty much anybody, we're positive you will enjoy the Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot . Made using some of the best accessible materials and engineering, these special Red Dot Sights through the product professionals at OPMOD will last an unbelievably lengthy time. OPMOD has been generating top quality products for a number of years, and the Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot is their very own way of demonstrating exactly how much they are concerned. Right here at Night-Optics, our job is to ensure that you depart with the ideal item for your requirements, and the Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot is one of the numerous products which we are delighted to have the ability to offer our customers. And since you won't be charged for shipping and delivery on orders of $49 or more, there's not ever been a more suitable moment to select the incredible Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot. For a great way to make sure that you are working with some of the finest equipment, buy the Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot.![]()
Handguns. Shotguns. Offset on a carbine. Whether running drills at the range or holding the line during rigorous duty use, the all-purpose Defender-ST delivers the toughness, accuracy, and adaptability your challenging world needs.
Specifications for Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot:
| Manufacturer: | OPMOD |
| Color: | Tan |
| Fabric/Material: | Polymer, 7075 Aluminum |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 23 mm |
| Reticle: | 6 MOA |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Free |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Ion |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 25000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Length: | 1.83 in |
| Weight: | 1.48 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Quantity: | 1 |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
Features of Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
- Delta Point Pro Footprint
- Window Size 23mmx20mm
- Large Viewing Window
- Aspherical Lens
- Motion Activation with 10 minute Auto-Shutoff
- ShockShield Polymer Insert
- Fast-Rack Texturing
- Top Mount Battery
- 10 Daylight Bright Brightness Settings
- Parallax Free
- Unlimited Eye Relief
- Night-Vision Compatibility
- Waterproof
- Shockproof
- Fogproof
- Low-Glare Matte Tan Anodized
- Single-Piece Chassis
Package Contents:
- Vortex Optics OPMOD Defender-ST 1x Reflex Micro Red Dot
- Picatinny Mount
- Custom Tool
- Most Common Mounting Screw Sets
- Lens Cloth
- CR2032 Battery
- Rubber Cover
- Glock MOS Plate