Tap Tap to Zoom
Steiner 8x44 Wildlife XP Binoculars has been discontinued by Steiner and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
The Steiner 8x44 Wildlife XP Binoculars was created in order to function as the best product for any person trying to find an outstanding selection. Designed using some of the best attainable materials and construction, these Binoculars from the product professionals at Steiner will last you an unbelievably long time. Steiner has been making high-quality products for a very long time, and the Steiner 8x44 Wildlife XP Binoculars is their very own approach to demonstrating just how much they are concerned. Here at Night-Optics, we ensure that it is our responsibility to ensure that you obtain the best solution for your preferences, and exhibiting the Steiner 8x44 Wildlife XP Binoculars is one thing that we are delighted to do. And also, since you will be given free of charge on shipment on transactions of $49 or over, there has never been a more suitable moment to buy the remarkable Steiner 8x44 Wildlife XP Binoculars. For a good way to ensure you are utilizing some of the best solutions out there, choose the Steiner 8x44 Wildlife XP Binoculars.![]()
An excellent optic for observing nature and wildlife, the Steiner Wildlife XP 8x44mm Outdoor Binocular is the perfect binocular for anyone in need of high quality optics that won't let them down when they need it most. Ultra-high-definition optics ground from fluoride glass produce extraordinary detail and light transmission throughout the entire visible spectrum. The optical system produces an exceptionally wide field of view and true color fidelity for breathtaking views of birds and wildlife in their natural habitat. The combination of HD optics, compact, ergonomic design, wide field-of-view and low-light performance makes the Steiner Wildlife XP Binocular ideal for naturalists and birders. For a great way to make sure you are using some of the best optics the outdoor industry has to offer, choose the Steiner 8x44mm Wildlife XP Binocular.
| Magnification: | 8x |
| Objective Lens: | 44mm |
| Field of View: | 436ft |
| Special Features: | Distance Control System |
| Focus System: | Fast Close Focus |
| Optics Systems: | Steiner Ultra High Definition |
| Close Focus: | 6 |
| Exit Pupil: | 5.5 mm |
| Luminosity: | 30.3 |
| Twilight Factor: | 18.8 |
| Eyecups: | Ergonomic |
| Rubber Armoring: | NBR Long Life |
| Waterproof: | Submersion to 16 ft. |
| Weight: | 29.3 oz. |
| Dimension (HxWxL): | 7.4 x 5 x 2.5 |
| Neck Strap: | Neoprene |
| Neck Strap Attachment: | ClicLoc |
| Warranty: | Heritage Warranty |
| Nitrogen Filled: | 29.3oz |
| Objective Cover: | Yes |
| Carry Case: | Yes |