Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- RH2
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 34 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.25 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
Code: 3J1-RS-QQ1-AY-R-2630
MPN: AY-R-2630
UPC: 855666005971
Product Info for Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
The Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane was made in order to be the ideal product for anyone needing a high quality selection. Made utilizing some of the most useful accessible substances and construction, these particular Rifle Scopes from the product specialists at Revic can last an exceptionally lengthy time. Revic has been making superior quality products for a very long time, and the Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is their manner of showing you exactly how much they care. Right here at Night-Optics, our responsibility is to ensure that you depart with the ideal product for your needs, and the Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane is one of the numerous items which we are excited to be able to offer our buyers. Because you won't be charged for delivering on purchases of $49 or greater, there's not ever been a more suitable time to purchase the extraordinary Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane. For a fantastic way to make sure that you are working with some of the highest quality equipment, purchase the Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane.![]()
The RS25i strikes the perfect balance of size, cost, and optical quality. Compact and capable, this 5-25 magnification scope delivers everything you need to succeed in the field.
Two decades of hunting experience and innovation led to the development of the RS25i. This feature rich scope is engineered for fast paced hunting conditions. We designed a rugged, long range scope that's ready for the mountain. With features like their new Ballistic Data Ring, a tool-less zero adjustment, an Ambi-Throw Lever, and our brand new RH2 reticle, they kept hunters in mind as eliminated unnecessary features and trimmed the RS25i down to deadly perfection.
Specifications for Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Revic |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 5 - 25 x |
| Reticle: | RH2 |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 2 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Field of View, Linear: | 4.7 - 23 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 85 - 92 mm |
| Color: | Black |
| Weight: | 34 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.25 MOA |
| Length: | 14.25 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Width: | 2.5 in |
| Height: | 2 in |
| Gun Type: | Rifle |
| Last Chance: | Yes |
Features of Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane
- What is a ballistic turret? A ballistic turret is simply the best tool you can have in your long range hunting toolbox. A ballistic turret is essentially your drop chart wrapped around your elevation turret, eliminating the old school method of taping one to your rifle stock. For fast paced real-world hunting scenarios, having a ballistic turret can make the difference between success and failure.
- The Revic BDR. Configurable. Each BDR is custom made to precisely match to your rifle systems performance.
- Ease of use. Dialing your range is the easiest method to compensate for long range shots.
- Revic Ecosystem. The Revic Ecosystem is a family of connected products that unlock long range workstreams. The BDR is a key tool and combined with a smart rangefinder, enables fast AND perfect ballistic corrections.
- Engineered to respond. Until now, no one integrates a large throw lever, because it will get in the way of Left hand or Right hand (or both) rifle bolts. Their Ambi Throw Lever can be adjusted and optimized for either left or right handed shooters. The Revic Ambi Throw Lever features grip control contours and an unmatched available range of motion. Textured ergonomic grooves ensure your grip is secure with bare hands or gloves.
- The zero stop is a VERY important long range feature. When you dial your elevation turret with multiple revolution capability, having an adjustable stop provides a solid reference to index zero. When incorporated into your long range workstream, the zero stop will prevent you from overshooting your adjustment and save your hunt.
- The optimum balance of size and capability. The RS25i is loaded with fast, intuitive features designed to respond to every hunting scenario. We got rid of the excess and trimmed the RS25i down to exactly what you need for success.
Package Contents:
- Revic Acura RS25i 5-25x50mm Rifle Scope, 30mm Tube, First Focal Plane