Tap Tap to Zoom
Product Info for Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight
Intended to be a very good product for pretty much any person, we're confident you'll appreciate the Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight . Made utilizing some of the best attainable materials and engineering, these Red Dot Sights from the product experts at Primary Arms can last you an unbelievably long time. For a quite a while, Primary Arms has been generating high-end products, and the Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight is evidence of their persistence for making sure that you possess the products you will need to flourish in virtually any situation. Here at Night-Optics, we make it our personal responsibility to ensure that you leave with the most suitable item for all your expectations, and the Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight is one of the various products which our company is proud to provide our consumers. And since you won't be charged for shipping and delivery on transactions of $49 or greater, there's never been a more suitable opportunity to purchase the incredible Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight. For a great way to ensure you are using some of the most useful products obtainable, choose the Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight.![]()
The HTX-1 is a truly revolutionary enclosed-emitter reflex sight built to the highest standards of quality and performance. Its patent pending Modular Chassis System (MCS) is compatible with almost all existing optics cut pistols and offers the lowest possible centerline, co-witnessing with standard height iron sights. With each optic comes an RMR Type A, RMR Type B (raised screw bosses), and GLOCK MOS plates making it easy to mount to your pistol right out of the box. SIG M17/M18 available for MIL/LE only.
This pistol reflex sight is part of the top tier optics line called PLx. PLx optics meet the exacting demands of professional use, offering impeccable glass clarity and advanced features from state-of-the-art production facilities.
It features side illumination buttons allowing you to easily cycle between the 11 total brightness settings including 3 night vision settings, while the side mounted CR 2032 battery tray makes it easy to swap batteries without removal of the optic. Additionally, it features Primary Arms Autolive motion sensing technology that ensures maximum runtime. Built for precision in extreme conditions, the HTX-1 utilizes a narrow-band glass doublet lenses with wide-band anti-reflective coatings for a crystal-clear sight picture, and its rugged 7075 Aluminum construction is tested and proven reliable against intense exposure and abuse.
Specifications for Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Color: | Black |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Fabric/Material: | Aluminum 7075-T6 |
| Magnification: | 1 x |
| Illumination Type: | LED |
| Illumination Color: | Red |
| Brightness Settings: | 11 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Enclosed |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Battery Quantity: | 1 |
| Battery Life: | 10001 - 25000 hours |
| Weather Resistance: | Waterproof, Shock Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer M17, SIG Sauer M18 |
| Length: | 1.78 in |
| Width: | 1.56 in |
| Height: | 1.05 in |
| Weight: | 1.74 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
| Lens Finish: | Multicoated |
| Red Dot Sights-Footprint: | Holosun 509 ACSS |
| Gun Type: | Pistol |
| Optic Cut: | Glock MOS, Trijicon RMR |
Features of Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight
- Narrow band glass reflex doublet with wide band A.R. coating
- Patent pending modular chassis system
- Includes RMR A, RMR B (raised screw bosses), and MOS mounting interfaces
- Low mount height allows for co-witness with stock height sights
- Push button illumination with 11 settings including 3 night vision
- Autolive technology conserves battery life
- Red Dot Bright illumination
- Side mounted battery compartment
Package Contents:
- Primary Arms PLx HTX-1 Reflex Red Dot Sight
- Case
- Carriers and screws
- Battery