Tap Tap to Zoom
New Product
- Gun Make:
- SIG Sauer
- Gun Model:
- SIG Sauer M17, SIG Sauer M18
- Color:
- Black
- Front Sight Color:
- Yellow
- Rear Sight Color:
- Black
- Sight Style:
- Square-Notch
- Front Blade Height:
- 0.253 in
- Rear Blade Height:
- 0.12 in
Code: 32J-AP-E5CFAD48-SIG-OMS-M1718-SCS-YGZG
MPN: SIG-OMS-M1718-SCS-YGZG
UPC: 810138540299
Product Info for Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight
The Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight was created in order to be the best item for anybody trying to find a top quality selection. Designed using some of the very best attainable materials and design, these Night Sights from the product specialists at Night Fision will last an unbelievably long time. For a number of years, Night Fision has been helping to make high-end products, and the Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight is evidence of their persistence for ensuring that you have the products you'll want to succeed in almost any circumstance. Right here at Night-Optics, our obligation is to ensure you depart with the ideally suited item for your needs, and the Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight is one of the numerous products that we're enthusiastic to be able to provide our customers. Because you won't be charged for delivering on transactions of $49 or more, there has never been a significantly better chance to buy the incredible Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight. For a good way to make sure that you are functioning with some of the most effective gear, choose the Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight.![]()
No dovetail? No problem. Our newest variation of our popular Optics Ready Stealth Sights has a rear sight that mounts to the deck of the optic. No special tools, just a hex wrench and the new supplied screws gets you our most popular lower 1/3 cowitness installed on guns that have no rear dovetail. Still carrying our high LPI serrations, our patented, injection molded sleeve design not only holds our tritium vials securely in place, it creates a brighter and more durable ring, we call The Perfect Dot, that provides maximum visibility both day and night.
Specifications for Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight:
| Manufacturer: | Night Fision |
| Gun Make: | SIG Sauer |
| Gun Model: | SIG Sauer M17, SIG Sauer M18 |
| Color: | Black |
| Front Sight Color: | Yellow |
| Rear Sight Color: | Black |
| Sight Style: | Square-Notch |
| Fabric/Material: | CNC Machined Steel |
| Front Material: | Steel |
| Gun Type: | Pistol |
| Blade Height: | 0.253 in |
| Front Blade Height: | 0.253 in |
| Rear Blade Height: | 0.12 in |
| Height: | 0.316 in |
| Illumination Type: | Tritium |
Package Contents:
- Night Fision Optic Mounted Stealth Series Square-Notch Tritium Pistol Night Sight