Tap Tap to Zoom
Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 Ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk has been discontinued by Meopta and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Rifle Scopes yourself to try and find the perfect replacement for you!
Fabricated to be described as a superb item for pretty much any individual, we're certain you are going to appreciate the Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 Ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk . Designed using some of the best attainable materials and construction, these particular Rifle Scopes from the product specialists at Meopta can last you an incredibly lengthy time. Meopta has been devoted to supplying high quality goods for many years, and the Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 Ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk is the verification of that persistence for their customer platform. Here at Night-Optics, we make it our responsibility to ensure you obtain the most suitable solution for all of your specifications, and featuring the Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 Ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk is a thing that we're happy to do. And furthermore, as we will not charge for shipping on orders of $49 or higher, there could never be a more suitable time to choose the exceptional Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 Ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk. For a good way to ensure that you are functioning with some of the finest equipment, buy the Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 Ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk.![]()
Meopta MeoPro 54064 6-18x 50mm AO MT MDot 10-6 ft@100yds FOV 25mm Tube Dia Blk - The Meopta MeoPro 6-18x50 delivers the accuracy and shot after shot performance expected in a precision long-range hunting and target Rifle Scope. A third turret parallax adjustment keeps bullets precisely on target, regardless of distance, while reducing the time required to make accurate shots. MeoTrackII TM posi-click finger adjustable turrets offer precise .25 MOA click adjustments. MB5501 TM ion assisted lens multi-coatings deliver maximum brightness and edge-to-edge sharpness and clarity and our MeoShield TM coating protects exposed lens surfaces from abrasion. The MeoQuick TM eyepiece brings your target rapidly into precise focus. MeoBrightTM 5501 - A proprietary ion-assisted lens multi-coating applied to all air-to-glass optical surfaces. Developed by Meopta, MeoBright 5501TM ion- assisted multi-coatings eliminate glare and reflections and delivers an industry leading 99.8% light transmission per lens surface. Lens Components - Individual lens components are meticulously ground and polished in-house and precisely matched for superior performance. Erector System - Developed to provide maximum holding force to withstand heavy caliber recoil and eliminate backlash, resulting in repeatable accuracy and zero hold. Fogproof - All Rifle Scopes are purged and sealed with inert Nitrogen gas to provide 100% guaranteed fogproof performance.
| Mfg Item Num: | Â 54064 |
| Supplier SKU: | Â 84599 |
| Category: | Â SCOPES |
| Adj Size: | Â .25 MOA @ 100 yds |
| Magnification: | Â 6-18x |
| Objective: | Â 50mm AO |
| Field of View: | Â 10-6 ft @ 100 yds |
| Eye Relief: | Â 98mm |
| Tube Diameter: | Â 25mm |
| Length: | Â 15.35" |
| Weight: | Â 18.7 oz |
| Finish: | Â Black |
| Reticle: | Â Mil-Dot |