Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Color:
- Black
- Weight:
- 16.95 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.1 Mil Rad
- Adjustment Type:
- Mil Rad
- Illumination Type:
- LED
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 29R-RS-PA56RS-610210
MPN: 610210
UPC: 818500019985
Product Info for Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane
The Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane was made to function as the ideal product for anyone looking for an outstanding option. Designed utilizing some of the most useful attainable substances and design, these unique Rifle Scopes through the product professionals at Primary Arms can last you an unbelievably long time. Primary Arms has been devoted to providing high quality products for countless years, and the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is the evidence of that persistence for their consumer platform. At Night-Optics, we make it our obligation to ensure that you purchase the best solution for all your needs, and featuring the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane is a thing that we're pleased to do. And because we won't bill for shipping on purchases of $49 or over, there may not be a significantly better opportunity to pick the remarkable Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane. For an impressive way to make sure you are working with some of the best which the trade provides, purchase the Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane.![]()
Specifications for Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube LPVO Rifle Scope, First Focal Plane:
| Manufacturer: | Primary Arms |
| Objective Lens Diameter: | 24 mm |
| Magnification: | 1 - 8 x |
| Reticle: | ACSS Raptor Yard 5.56/.308 Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Eye Relief: | 3.2 - 3.7 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 16.95 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.1 Mil Rad |
| Adjustment Type: | Mil Rad |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032, Lithium Metal |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Gun Type: | Rifle |
| Size: | Compact |
Features of Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Compact and lightweight optical design
- High-Performance Japanese ED Glass
- Ultra-Wide Field of View
- UML Throw Lever Compatible AutoLive Illumination Technology
- Backed by the Primary Arms Lifetime Warranty
Package Contents:
- Primary Arms PLx Gen II Compact RDB 1-8x24mm 30mm Tube Rifle Scope, First Focal Plane
- Battery